Ευρώπη

Γιατί ρε ΠΑΟΚ;

Ένας πολύ κακός ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα με 84-77 από τη Ζιελόνα Γκόρα και έδωσε την ευκαιρία στους Πολωνούς να πανηγυρίσουν την πρώτη τους νίκη στο φετινό Eurocup ύστερα από επτά αγωνιστικές!

Το κακό… φεγγάρι του ΠΑΟΚ συνεχίζεται! Ο «Δικέφαλος του Βορρά» εμφανίστηκε κατώτερος των περιστάσεων και στην Πολωνία, γνωρίζοντας την ήττα (84-77) από τη Ζιελόνα Γκόρα, με αποτέλεσμα να μπει σε «περιπέτειες» για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου ήταν ο Τζούλιαν Βον με 19 πόντους, ενώ αγωνία επικρατεί για τον Κώστα Χαραλαμπίδη, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας μερικά λεπτά πριν τη λήξη.

Ορεξάτος μπήκε στην αναμέτρηση ο ΠΑΟΚ, όπου προηγήθηκε 6-0 στα πρώτα δύο λεπτά. Όμως, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογή για το «Δικέφαλο του Βορρά», με τη Ζιελόνα Γκόρα να αντιδρά και αρχικά να φέρνει το ματς στα ίσα (9-9), ενώ στα μισά της περιόδου να περνά μπροστά (14-12). Από εκείνο το σημείο, οι Πολωνοί δεν έχασαν το προβάδισμά τους και έτσι έκλεισαν τα πρώτα δέκα λεπτά με το υπέρ τους 20-16.

Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου δεν ήταν συγκεντρωμένοι ούτε στη δεύτερη περίοδο. Αυτό, είχε ως αποτέλεσμα η Ζιελόνα Γκόρα να ανεβάζει συνεχώς την υπέρ της διαφορά και να τη φτάνει ακόμα και στο +11 (32-21) στα πρώτα πέντε λεπτά. Εκεί, ο «Δικέφαλος του Βορρά» ξαναπάτησε στο… παρκέ και με ένα σερί 10-0, μείωσε στον πόντο (32-31). Ωστόσο, το μόνο που δεν κατάφερε ο ΠΑΟΚ ήταν η ολική ανατροπή, με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια στο -2 (36-34).

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ένα σερί 5-0, φτάνοντας στο +7 (41-34) και το διατήρησαν στα πρώτα δύο λεπτά (43-36). Όμως, ο ΠΑΟΚ με ένα επιμέρους σκορ 2-9 έφερε το ματς στα ίσα (45-45), με τους Πολωνούς να κάνουν την αντεπίθεσή τους με τον Χόσλεϊ, να παίρνουν ξανά το προβάδισμα και να μην το χάνουν μέχρι το τέλος (59-53).

Με το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, η Ζιελόνα Γκόρα αύξησε την υπέρ της διαφορά σε διψήφιο αριθμό (64-53) με ένα σερί 5-0, με τους παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου να δείχνουν… πελαγωμένοι και τους γηπεδούχους να πηγαίνουν ακόμα και στο +12 (74-62), περίπου έξι λεπτά πριν τη λήξη. Παρ’ όλα αυτά, ο ΠΑΟΚ δεν είχε πει την τελευταία του… λέξη και με πρωταγωνιστή τον Κάρτερ μείωσε στους τρεις (78-75), στο 1:30’’ πριν το τέλος. Όμως, δευτερόλεπτα πριν το τέλος οι Πολωνοί έκαναν το 80-75 και εκεί ουσιαστικά «κλείδωσαν» τη νίκη που ήρθε με το τελικό 84-77.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 36-34, 59-53, 84-77.

Ζιελόνα Γκόρα (Φιλιπόφσκι): Σελ 2, Τράουτμαν 4, Μπαρτ 13 (1), Τσάνας 8 (2), Χόσλεϊ 17, Τζόνσον 7 (1), Χρικάνιουκ 8, Ζαμοΐσκι 14 (4), Κόσζαρεκ 11 (1).

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 13 (1), Λιάπης, Χαραλαμπίδης 6, Κάρτερ 10 (2), Κακαρούδης, Τσόχλας 3 (1), Δέδας 6 (2), Μαργαρίτης 5, Οντουμ 12 (1), Βον 19 (7ρ.), Σαλούστρος 3 (1).