Χάντμπολ

Η ΑΕΚ έσπασε τα κοντέρ!

Επιβλητική εμφάνιση για την ΑΕΚ που συνέτριψε στην έδρα της τον Αρχέλαο με 49-18 για τη 12η αγωνιστική της Α1 χάντμπολ των ανδρών.

Καταιγιστική ήταν η ΑΕΚ στην αναμέτρηση με τον Αρχέλαο για τη 12η αγωνιστική της Α1 χάντμπολ των ανδρών. Η «Ένωση» συνέτριψε στο κλειστό του Πανελληνίου την ομάδα της Κατερίνης με 49-18 πραγματοποιώντας την πιο παραγωγική εμφάνιση της ιστορίας της στην επίθεση, αλλά και σημειώνοντας παράλληλα ρεκόρ διαφοράς τερμάτων στο πρωτάθλημα.

Δεύτερη καλύτερη επίδοση ήταν τα 47 γκολ κόντρα στον ΓΑΣ Κιλκίς (23/5/2007), αλλά το παιχνίδι κρίθηκε στην δεύτερη παράταση, οπότε στα 60 λεπτά οι αμέσως καλύτερες επιθετικές επιδόσεις είναι τα 45 γκολ που επιτεύχθηκαν δύο φορές: Περίοδος 2011-2012 ΑΕΚ- Κύδωνας Χανίων 45-27 (3/3/2012, 17η αγωνιστική) και φέτος κόντρα στον Φοίβο Συκεών 45-23 (22/12/2013, 11η αγωνιστική).

Επίσης τα 49 γκολ είναι -βάσει του ηλεκτρονικού αρχείου της ΟΧΕ που υπάρχει από το 2001- η δεύτερη καλύτερη επίδοση στην ιστορία του ανδρικού χάντμπολ. Τα περισσότερα τέρματα σε ένα ματς έχει πετύχει ο ΠΑΟΚ που κέρδισε 51-33 τον Απόλλωνα Καλαμαριάς την περίοδο 2008-2009 (9/5/2009, 26η αγωνιστική) στο «Σπίτι του χάντμπολ» της Μίκρας.
Η διαφορά των 31 τερμάτων στο σημερινό ματς είναι σίγουρα η μεγαλύτερη των τελευταίων 13 χρόνων στο άθλημα και μία από τις μεγαλύτερες –αν όχι η μεγαλύτερη- όλων των εποχών!

Στις κορυφαίες στιγμές της σεζόν θα είναι και το γκολ του Χριστόφορου Μπακαούκα για το 45-16 στο 54', το οποίο επιτεύχθηκε με πιρουέτα στον αέρα και ξεσήκωσε όλη την κερκίδα.

Οι «κιτρινόμαυροι» διατήρησαν τον αήττητο τους (μετρούν μόνο μια ισοπαλία με τον Διομήδη) και παρέμειναν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 23 βαθμούς.

ΑΕΚ- ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ 49-18

Τα πεντάλεπτα: 5-0, 9-1, 13-2, 16-3, 21-5, 26-6 (ημχ.), 31-8, 35-10, 38-12, 41-13, 45-16, 49-18

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Ράκσεβιτς 1, Μπακαούκας 6, Κουμαραδέλης, Γεωργιάδης 8, Οικονόμου 1, Ζούγιοβιτς 2, Νικολαϊδης 4, Συγγάρης, Σανίκης 2, Αλβανός 5, Καρυπίδης 10, Τσαούσης, Παπαδιονυσίου 9, Τσιλιμπάρης, Παπαδόπουλος 1.

ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Γιώργος Καραδήμος): Εγγλέζος 4, Τσάβες, Δράντζιος, Τριανταφύλλου 1, Κοσμίδης, Ασαρίδης 1, Ραντζέλοβιτς 1, Χρυσός 5, Σαϊδές 2, Πέξας, Ράντος 4, Μελικιάν, Τερζόπουλος, Κωνσταντινίδης.

Διαιτητές: Καρατζίνας- Τσάμος, δίλεπτα: 2-2, πέναλτι: 4/4-0/1.