Αγγλία

Η καλύτερη νονά του κόσμου! (video)

Δεν σταματά τα δώρα Πάσχα η Σάντερλαντ στη Λίβερπουλ! Οι «μαυρόγατες», μετά το μπλόκο στη Σίτι, «ξέραναν» στο Λονδίνο (2-1) και την Τσέλσι βάζοντας τους «Reds» σε θέση ισχύος για τον τίτλο.

Τα καλύτερα πασχαλινά δώρα στη Λίβερπουλ τα κάνει η Σάντερλαντ!

Οι «μαυρόγατες», μετά τη μεσοβδόμαδη ισοπαλία απέναντι στη Μάντσεστερ Σίτι (2-2), έκαναν άλλο ένα χατήρι στην ομάδα του Ρότζερς. Αυτή τη φορά, έφυγαν με τεράστιο –για την παραμονή τους διπλό- από το Λονδίνο επικρατώντας 2-1 απέναντι στην Τσέλσι στο πλαίσιο της 35ης αγωνιστικής.

Το τέρμα του Σάμουελ Ετό μόλις στο 12ο λεπτό όλα έδειχναν πως θα άνοιγε τον δρόμο για μια εύκολη νίκη της ομάδας του Μουρίνιο, που είχε να σκεφτεί και τις προσεχείς αναμετρήσεις απέναντι στην Ατλέτικο Μαδρίτης. Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και εκμεταλλευόμενοι την λανθασμένη αντίδραση του Σβάρτσερ έκαναν το 1-1 με τον Γουίκαμ στο 18’ και έβαλαν «φωτιά» στο ματς.

Οι «μπλε» πολιόρκησαν σε όλο το δεύτερο ημίχρονο την άμυνα της Σάντερλαντ που όμως άντεχε και όταν βρήκαν την ευκαιρία έκανε τη ζημιά. Ο Άλντιντορ έπειτα από αντεπίθεση κέρδισε ένα αυστηρό πέναλτι στο 82’ και ο Μπορίνι, δανεικός από τη Λίβερπουλ, έκανε το 2-1. Ο έξαλλος Μουρίνιο και οι παίκτες του δεν μπόρεσαν να κάνουν τίποτα στα επόμενα λεπτά και η καταδικαστική ήττα ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Έτσι, η Λίβερπουλ, διατήρησε την απόσταση των δύο βαθμών από την Τσέλσι και πλέον έχει τον απόλυτο έλεγχο της κατάστασης. Μόνο τη νίκη θέλουν οι «μπλε», που με τον Πορτογάλο στον πάγκο τους είχαν να ηττηθούν από το 2004 σε εντός έδρας ματς πρωταθλήματος, στο μεγάλο ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής απέναντι στους «Reds» στον «Άνφιλντ».