Βέλγιο

Η κορυφή είναι δική της

Ανατροπή δεδομένων στην κορυφή του βέλγικου πρωταθλήματος. Η Μπριζ εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Άντερλεχτ, καθώς νίκησε με 4-2 την Μπέβερεν και πέρασε πρώτη.

Η Κλαμπ Μπριζ αποκόμισε το μεγαλύτερο κέρδος στην 16η αγωνιστική της Jupiler League, καθώς βλέπει όλους τους αντιπάλους της πλέον από ψηλά.

Η νίκη με 4-2 επί της Μπέβερεν την έφερε μόνη πρώτη στη βαθμολογία, καθώς η Άντερλεχτ, που βρισκόταν εκεί μέχρι το απόγευμα του Σαββάτου έχασε με 3-1 από τη Σαρλελουά. Δύο τέρματα του Ρόμπσον... ένα στην εστία της ομάδας του (16') και ένα στου αντιπάλου (26') διαμόρφωσαν το 1-1 στο πρώτο μέρος. Το πέναλτι που εκτέλεσε ο Σίμονς στο 51' έφερε την ολική ανατροπή, αλλά οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και ισοφάρισαν με τον Έμον στο 63ο λεπτό. Οι Μενιέρ (68') και Βορμέρ (71') καθάρισαν για τους γηπεδούχους μέσα σε ένα τετράλεπτο.

Η άλλη Μπριζ του πρωταθλήματος, η Σερκλ δεν χάρηκε καθόλου όμως, καθώς δέχθηκε τέσσερα τέρματα στην έδρα της Γάνδης. Οι Ντεγεγκέρ (14'), Ραμάν (60'), Ντεπουάτρ (72'), Πογιέ (82') πέτυχαν τα γκολ της αναμέτρησης.

Πολύ δύσκολη νίκη για τη Μουσκρόν επί της Λιρς του απόστολου Βέλλιου, με 2-1. Ο Ντινγκόμ έκανε το 1-0 στο 19' και Λοσάντα ισοφάρισε στο 23'. Προβάδισμα και πάλι για τους γηπεδούχους στο 43' με τον Ντιαμπί, αλλά αυτή τη φορά διατηρήθηκε μέχρι τέλους. Ένα λεπτό αργότερα ο Μπουραμπιά αντίκρισε κίτρινη κάρτα και στο 58' ακόμη μία και αποβλήθηκε, κάνοντας πιο εύκολο το έργο των νικητών.