Βόλεϊ

Η πιο «γλυκιά» ήττα

Την πιο «γλυκά» ήττα της ιστορίας του γνώρισε την Τρίτη ο Πανναξιακός, που έχασε 2-3 σετ στην Ελβετία από τη Νοσατέλ, όμως προκρίθηκε στους «16» του Challenge Cup βόλεϊ των γυναικών.

Ο Πανναξιακός έχασε 2-3 σετ στην Ελβετία από τη Νοσατέλ, στο δεύτερο μεταξύ τους αγώνα για τους «32» του Challenge Cup βόλεϊ των γυναικών, όμως πήρε την πρόκριση για τους «16» της διοργάνωσης για πρώτη φορά στην ιστορία του, μετά τη νίκη του με 3-0 σετ στο κυκλαδίτικο νησί την περασμένη εβδομάδα.

Ουσιαστικά, το ματς κρίθηκε όταν οι αθλήτριες του Ζόραν Κόβαζιτς έφτασαν στο 1-2 σετ, που σήμανε αυτόματα την πρόκριση, αφού ο Πανναξιακός πήρε τα δυο, τουλάχιστον, σετ που χρειαζόταν για να «σφραγίσει» το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση.

Εκεί, θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Χάποελ Κφαρ Σαμπά – Λε Κανέτ. Ο πρώτος αγώνας θα διεξαχθεί στη Νάξο το διάστημα 13-15 Ιανουαρίου κι ο επαναληπτικός μια εβδομάδα αργότερα.

Ο Πανναξιακός στο πρώτο σετ ήταν καταπληκτικός, παρά τα οκτώ λάθη, όμως η Νοσατέλ ισοφάρισε σε 1-1 και τα πάντα κρίθηκαν στο τρίτο σετ, όπου η ελληνική ομάδα προηγούνταν σταθερά, με τη Νοσατέλ να ισοφαρίζει 18-18, αλλά τον Πανναξιακό να ξεφεύγει με τέσσερις πόντους. Η Νοσατέλ μείωσε σε 22-24, όμως η Διώτη έδωσε την πρόκριση στην ομάδα της.

«Είναι μια ακόμη μεγάλη βραδιά για τη Νάξο. Συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα, συγχαρητήρια στα κορίτσια που τα κατάφεραν», τόνισε μετά το τέλος του αγώνα ο Σέρβος τεχνικός, συμπληρώνοντας πως: «Από την πρώτη μέρα έχω πει στα κορίτσια ότι πρέπει να κάνουν όνειρα για τη βολεϊκή τους ζωή, αλλά και να δουλεύουν σκληρά για να τα πετύχουν και να νιώσουν την ικανοποίηση. Κι αυτό ακριβώς κάναμε σήμερα. Είναι μια σπουδαία επιτυχία, όμως το δικό μου το μυαλό ήδη είναι στην ΑΕΚ. Οι αθλήτριες, βέβαια, μπορούν να πανηγυρίσουν όλο το βράδυ».

Τα σετ: 17-25, 25-14, 22-25, 25-21, 15-13

Νοσατέλ (Σόουζα): Ντα Σίλβα 11 (10/29 επ., 1 μπλοκ, 30% υπ. – 05% άριστες), Κιρ 4 (1/2 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Μποκέτσου 15 (13/18 επ., 2 μπλοκ), Φιλντ 14 (5/16 επ., 2 άσοι, 7 μπλοκ), Βίγκερ 11 (10/36 επ., 1 μπλοκ), Λουφτ 10 (7/45 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 41% υπ. – 23% άριστες), Τζιρολάμι –λ (50% υπ. – 30% άριστες) / Χένρικσεν –λ (20% υπ. – 00% άριστες), Μπουλιάρντ 2 (1/1 επ., 1 άσο), Ζιράρ 1 (1 μπλοκ), Σεν 4 (3/11 επ., 1 μπλοκ, 45% υπ. – 09% άριστες)

Πανναξιακός (Κόβαζιτς): Σαλούστρου 6 (4/8 επ., 2 μπλοκ), Διώτη 21 (18/47 επ., 3 μπλοκ, 26% υπ. – 03% άριστες), Τσέσλιαρ 4 (1/1 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Τοτσίδου 16 (14/52 επ., 2 μπλοκ, 35% υπ. – 24% άριστες), Εμμανουηλίδου 3 (2/8 επ., 1 μπλοκ), Τσβετάνοβα 20 (14/43 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ), Κελεσίδου –λ (53% υπ. – 28% άριστες) / Πολίτη –λ (25% υπ. – 08% άριστες), Κιουτσιούκη 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Γιόβιτς 7 (6/15 επ., 1 μπλοκ), Πασσιά 2 (2 άσοι)