Euroleague

Η Ζαλγκίρις ισοπέδωσε με 34αρα τη Νίζνι

Υγιεινό περίπατο πραγματοποίησε η Ζαλγκίρις Κάουνας, που ισοπέδωσε τη Νίζνι Νόβγκοροντ με 34 πόντους διαφορά (97-63) και σημείωσε την πρώτη νίκη της, στον 1ο όμιλο της Ευρωλίγκας.

Οι Λιθουανοί δεν είχαν καμία διάθεση γι' αστεία απέναντι στους Ρώσους. Αφού πήραν κεφάλι στο σκορ από την πρώτη περίοδο, έκαναν ένα επιμέρους 25-7 στην 2η περίοδο, καθαρίζοντας ουσιαστικά το ματς, αφού ήδη είχαν εκτοξεύσει τη διαφορά στο +24. Με έξι παίκτες της Ζαλγκίρις να σημειώνουν διψήφιο αριθμό πόντων και με ποσοστό 73% στα δίποντα, δεν θα μπορούσε, παρά να πάρει άνετα το ροζ φύλλο.

Η πρώτη περίοδος, δεν προμήνυε πως θα κυλήσει τόσο εύκολα η βραδιά για την Ζαλγκίρις. Παρά το γεγονός πως η γηπεδούχος στο 6' προηγήθηκε με καλάθι του Σονγκάιλα, 17-8, η Νίζνι μείωσε με ένα 2-9 στο 19-17, για να αυξήσει ωστόσο την διαφορά στο τέλος της περιόδου η ομάδα του Κάουνας στους 6 (23-17). Στην 2η περίοδο όμως ακολούθησε η λιθουανική καταιγίδα, με τους Ρώσους να βάζουν στα πρώτα 7:36 της δεύτερης περιόδου, μόλις ένα καλάθι με τον Ρότσεστι, με αποτέλεσμα να γίνει το επιμέρους 25-7 και να διαμορφωθεί ένα 48-24 στο πρώτο μέρος.

Το υπόλοιπο του αγώνα, δεν αντέχει σε κριτική, μιας και λίγο πριν τελειώσει η 3η περίοδος, πήγε και στους 35 (75-40), λίγο πριν κλείσει η 3η περίοδος, ενώ παρέμεινε στα ίδια επίπεδα, για να διαμορφωθεί το τελικό 97-63.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 48-24, 75-42, 97-63

Ζαλγκίρις Κάουνας: Λεκαβίτσιους 6, Γκουντάιτις 10, Καρινιάουσκας 11 (1), Σονγκάιλα 12, Λιπκεβίτσιους 9 (1), Γιανκούνας 13 (1), Γιαβτόκας 12, Μίλακνις 5, Άντερσον 12 (1), Ταρόλις 2, Ντίμσα 4, Ουλανόβας 1

Νίζνι Νόβγκοροντ: Μπαμπούριν, Παραχούσκι 9, Ίβλεφ 7, Αντόνοφ, Κβοστόφ 4, Κίνσεϊ 7, Ρότσεστι 16 (2), Σαβέλιεφ 4, Κριβοσέεφ, Τόμπκινς 10 (2), Ντάνιελς 6, Γκολόβιν

Επιμέλεια:Κώστας Μιαούλης