Χάντμπολ

Ισοπαλία στη ματσάρα

Δούκας και ΑΕΚ μοιράστηκαν τους βαθμούς μετά το 27-27 στο Δαϊς σε έναν συναρπαστικό αγώνα για την 19η αγωνιστική της Α1 Ανδρών

Σε ντέρμπι εξελίχθηκε το εναρκτήριο ματς της 19ης αγωνιστικής της Α1 Ανδρών μεταξύ του Δούκα και της ΑΕΚ στο Δαϊς.
Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 27-27, ένα αποτέλεσμα που σαφέστατα ευνοεί περισσότερο την ομάδα των «εκπαιδευτηρίων», αφού έφτασε τους 16 πόντους και –εκτός συγκλονιστικού απροόπτου- χρειάζεται άλλη μία νίκη για να εξασφαλίσει και μαθηματικά μία θέση στα πλέι οφ.
Αντίθετα η ΑΕΚ έφτασε τους 27 πόντους και αν αύριο ο Φίλιππος νικήσει στην έδρα του Φοίβου, τότε θα μειώσει στους δύο πόντους την διαφορά τους στην «μάχη» της 3ης θέσης.

Η ημέρα των δεξιών εξτρέμ
Μεγάλοι πρωταγωνιστές του αγώνα ήταν οι δύο αριστερόχειρες εξτρέμ, οι οποίοι σημείωσαν 18 γκολ! Ο Χριστόφορος Μπακαούκας της ΑΕΚ (10) και ο Γαρύφαλος Μπάγιος (8 γκολ) του Δούκα.

Η εικόνα του ματς
Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο. Στο πρώτο η ΑΕΚ ήταν κυρίαρχη και κατάφερε να προηγηθεί ακόμα και με πέντε γκολ (9-14) με τον Κατσίκη στο 27’ και 10-15 λίγο αργότερα με τέρμα του Μπακαούκα. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 11-15 με τέρμα του Μπάγιου λίγο πριν το τέλος.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Δούκα να μειώνει (13-15), αλλά την «Ένωση» να απαντάει γρήγορα και να επαναφέρει την διαφορά στα πέντε τέρματα (14-19) στο 38:10 και πάλι με τον Μπακαούκα.
Σε εκείνο το σημείο άρχισε η αντεπίθεση του Δούκα που εκμεταλλευόμενος τις δύο δίλεπτες αποβολές των Δημοσθένους, Παπαδόπουλου Γ. και ισοφάρισε σε 19-19 (42:00) με τον Μπάγιο με σερί 5-0.
Οι Κυπελλούχοι Ελλάδος αντέδρασαν και πέρασαν ξανά μπροστά (19-21) με γκολ των Δημοσθένους, Νικολαϊδη και 20-22 λίγο αργότερα. Ωστόσο οι γηπεδούχοι με νέο σερί 3-0, προηγήθηκαν (23-22) στο 50:14 για πρώτη φορά μετά από το 1ο λεπτό (1-0)!
Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν γκολ γκολ. Ο Δούκας με πέναλτι του Ζιβούλοβιτς έκανε το 27-26 (58:00), ο Μπακαούκας ισοφάρισε στο 59:00 σε 27-27. Στο τελευταίο λεπτό ο Δούκας έχασε δύο επιθέσεις και η ΑΕΚ μία και έτσι παρέμεινε η ισοπαλία.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ- ΑΕΚ 27-27
Τα πεντάλεπτα: 3-3, 4-4, 6-7, 8-9, 9-13, 11-15 (ημχ.), 13-17, 17-19, 19-20, 23-22, 25-25, 27-27
ΔΟΥΚΑΣ (Γιώργος Κρανάκης):
Ζαλώνης 3, Ακάλεστος 1, Αϊβαλιώτης 2, Μανουσέλης, Σαμαράς 1, Συγγάρης, Μωραϊτης 1, Ηλιόπουλος 1, Μπραουδάκης, Μισαηλίδης 2, Ντούνης 3, Μπάγιος 8, Ζιβούλοβιτς 3, Πάνου, Αραπακόπουλος 2, Κουμαραδέλης.
ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Φίλιππας, Μπακαούκας 10, Γεωργιάδης 3, Δημοσθένους 4, Νικολαϊδης 3, Κολιούλης, Μπαλάς 1, Τσαούσης 1, Κατσίκης 4, Παπαδόπουλος Χ., Πλέχ, Παπαδόπουλος Γ. 1, Χατζηκωνσταντίνου, Τσιλιμπάρης.
Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης, δίλεπτα: 5-5, πέναλτι: 3/3-2/3.

Δηλώσεις
Παναγιώτης Νικολαϊδης (αριστερό ίντερ ΑΕΚ): «Στο πρώτο μέρος ήμασταν καλύτεροι. Στο δεύτερο ο Δούκας ανέβασε την απόδοση του και εμείς κάναμε λάθη. Στο τέλος καμία ομάδα δεν κατάφερε να σημειώσει το νικητήριο γκολ. Συνεχίζουμε έχουμε μπροστά μας τον κρίσιμο ημιτελικό του Κυπέλλου με τον Διομήδη»

Κώστας Ντούνης (δεξί ίντερ Δούκα): «Ξέραμε από την αρχή ότι το ματς ήταν δύσκολο και ήθελε υπομονή. Στο δεύτερο ημίχρονο παίξαμε με πάθος και ανατρέψαμε το σκορ. Είναι ένας πολύ σημαντικός βαθμός για την συνέχεια που μπορεί να αποδειχθεί και καθοριστικός