Χάντμπολ

Ισοπαλία στο ΧΑΝΘ- Αερωπός

Φοβερό φινάλε με δύο γκολ στα 30 τελευταία δευτερόλεπτα από τους γηπεδούχους

Χωρίς νικητή (21-21) ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της ΧΑΝΘ με τον Αερωπό Έδεσσας στην πρεμιέρα της 9ης αγωνιστικής στην Handball Premier.

Ο Αερωπός έφτασε τους 11 πόντους στην 5η θέση με την ΑΕΚ να έχει την ευκαιρία να τον προσπεράσει με νίκη αύριο κόντρα στον Φοίβο.

Η ΧΑΝΘ από την άλλη πλευρά πήγε στους 8 πόντους στην 7η θέση της βαθμολογίας.

Στο πρώτο ημίχρονο η ΧΑΝΘ έλεγχε το ματς με καλή άμυνα, εξαιρετικό για άλλο ένα ματς τον Ιωαννίδη κάτω από τα δοκάρια και τον Τσαμουρίδη να σκοράρει αρκετά τέρματα από θέση πίβοτ.

Έτσι κατάφερε να μετατρέψει το 5-7 (13:24) σε 8-7 (18:00), λίγο αργότερα (23:11) να κάνει με τον Στίγγα το 10-8 και να πάει στα αποδυτήρια με το +3 (12-9).

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου (32’) ο Θανάσης Παπαδόπουλος έδωσε προβάδισμα 4 γκολ (13-9) στους γηπεδούχους, ο οποίοι όμως δεν κατάφεραν να διαχειριστούν όπως θα έπρεπε αυτή την διαφορά.

Ο Αερωπός με τον τερματοφύλακα Αστέρη Τριανταφύλλου να είναι σε εξαιρετική ημέρα γύρισε το ματς και με τους Κυριακού, Δημάκη, Ντράσκιτς βρέθηκε μπροστά (15-16) στο 48’ με επιμέρους σκορ 7-2, ενώ στο 50’ το σκορ έφτασε στο 16-18 με τον Βαφείδη.

Η ΧΑΝΘ αντέδρασε και με σερί 3-0, πήρε… κεφάλι 19-18 (52:54) πάλι με τον Στίγγα, αλλά στα επόμενα λεπτά είχαμε νέα ανατροπή με τον Αερωπό να προσπερνά (19-21) με ένα δικό του 3-0 στο 59:00 και ενώ στο 19-20 ο Τριανταφύλλου είχε σταματήσει το πέναλτι του Σαρηγιαννίδη.

Και εκεί που όλα έδειχναν ότι η ομάδα της Έδεσσας θα φύγει με το «διπλό» από την Θεσσαλονίκη, ο Μπαϊρλής με πέναλτι στο 59:30 έκανε το 20-21 και ο Βασιάδης μετά την εξαιρετική πάσα του Ιωαννίδη -έπειτα από βεβιασμένη επίθεση άουτ του Αερωπού- έκανε το 21-21 στην κόντρα στο 59:52, που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

ΧΑΝΘ- ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ 21-21
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-3, 6-7, 9-8, 10-8, 12-9 (ημχ.), 13-10, 14-12, 15-14, 16-18, 19-19, 21-21
ΧΑΝΘ (Αντώνης Τσολάκος): Τσιρογιάννης, Σπυρόπουλος, Σαρηγιαννίδης, Ν. Παπαδόπουλος, Ρεμπελάκος, Δέσπος 3, Βασιάδης 1, Ιωαννίδης, Θ. Παπαδόπουλος 2, Κουρουμλίδης 5, Στίγγας 4, Τσαμήτρος, Τσαμουρίδης 5, Παπαβασίλης, Τσαγκαράκης, Μπαϊρλής 1.
ΑΕΡΩΠΟΣ (Γιάννης Πηλαλίδης): Αθανασίου, Π. Τζουβάρας 1, Φ. Τζουβάρας 1, Κράλλης, Τοϊτος, Αρβανιτίδης, Ανγκέλοφ 1, Δημάκης 3, Ντράσκιτς 6, Βαφείδης 3, Κυριμλίδης, Κυριακού 6, Λιόφης, Μαυρόπουλος, Τριανταφύλλου, Ρόμπης.
Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, Δίλεπτα: 4-4, Πέναλτι: 1/3-3/3