Χάντμπολ

Ισόπαλο το ιστορικό ντέρμπι ΠΑΟΚ-Ολυμπιακού

Μετά από ένα συναρπαστικό ματς, ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός έμειναν στο ισόπαλο 17-17, στο πρώτο -και ιστορικό- ιστορικό μεταξύ τους ντέρμπι για τη Handball Premier.

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το πρώτο ντέρμπι του ΠΑΟΚ με τον Ολυμπιακό στη Handball Premier!

Σε ένα φοβερό ματς, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν τον πρώτο λόγο, ο «Δικέφαλος του Βορρά» ισορρόπησε πέντε λεπτά πριν το φινάλε και πήρε την ισοπαλία με 17-17.

Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν από τα πρώτα λεπτά τα ηνία στο σκορ, με τον Βεσελίνοβιτς να ισοφαρίζει για πρώτη φορά στο ματς σε 10-10 στο 36’. Ο ΠΑΟΚ έφερε δύο φορές στα ίσα ισχνό προβάδισμα του Ολυμπιακού και πήρε τα ηνία στο 13-12, με το ματς να παίρνει φωτιά.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αλέξη Αλβανό, οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν ένα σερί τεσσάρων γκολ, για το 16-13. Η απάντηση του ΠΑΟΚ ήρθε άμεσα, για το 16-15, ενώ ισοφάρισε σε 17-17 ένα λεπτό πριν το τελευταίο σφύριγμα του ματς.

ΠΑΟΚ- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ 17-17
Τα πεντάλεπτα: 1-3, 1-4, 2-4, 3-5, 4-7, 6-9 (ημίχ.), 8-10, 10-10, 13-13, 13-15, 15-17, 17-17
ΠΑΟΚ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Αραμπατζής, Παλάσκας 4, Γουργούμης, Τσίλης 2, Καραγκιοζόπουλος, Γκρκ, Νικολαΐδης 2, Κοκώνης 2, Αποστόλου, Πετρίδης, Οικονόμου, Μαστορογιάννης, Πέγιοβιτς, Κυπραίος 2, Βεσελίνοβιτς 5, Κοτανίδης.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τσακνής, Κωστακίδης 2, Τζηράς 5, Καραμπουρνιώτης, Μισαηλίδης, Στουμπής, Ασβεστάς, Κανδύλας, Σανίκης 2, Αλβανός 7, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Χάλαρης.
Διαιτητές: Πατιός, Τσιάνας Δίλεπτα: 6-4 Πέναλτι: 2/3- 6/7