Ήταν να μην πάρει φόρα

Την προηγούμενη εβδομάδα ο Πανελευσινιακός πανηγύρισε την πρώτη του φετινή νίκη στην Α1 στην έδρα του, αυτή τη βδομάδα πέτυχε και την πρώτη εκτός έδρας επικρατώντας του Ικάρου στη Χαλκίδα με 84-74.

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του πέτυχε ο Πανελευσινιακός, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ. Η ομάδα του Γιώργου Σκαραφίγκα που την περασμένη εβδομάδα είχε κάνει στην έδρα της σεφτέ για φέτος στα θετικά αποτελέσματα, επικράτησε του Ικάρου στο κλειστό της Κανήθου με 84-74 πανηγυρίζοντας και το πρώτο της φετινό «διπλό».

Οι φιλοξενούμενοι είχαν από τη δεύτερη περίοδο και μετά διψήφιο προβάδισμα και παρότι η ομάδα της Χαλκίδας μείωσε στο τέλος δεν κατάφερε να τους απειλήσει.

Ο… αλάνθαστος Τέρνερ κορυφαίος των νικητών με 17 πόντους (7/7 δίποντα, 3/3 βολές). Μπεκ και Άσκα ξεχώρισαν για τους γηπεδούχους με 15.

Μαζί βάδιζαν οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ και την περίοδο να τελειώνει με τον Πανελευσινιακό να έχει μικρό προβάδισμα τριών πόντων (20-23). Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη. Οι γηπεδούχοι στα δέκα λεπτά που ακολούθησαν ήταν πολύ άστοχοι, σε αντίθεση με την ομάδα του Γιώργου Σκαραφίγκα που είχε εξαιρετικό ποσοστό στα δίποντα στο πρώτο μισό της αναμέτρησης (13/16, 81%) και το οποίο της επέτρεψε να οδηγηθεί στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με πλεονέκτημα 13ων πόντων (31-44).

Παρά τις προσπάθειες των παικτών του Γιώργου Καλαφατάκη στην τρίτη περίοδο να ψαλιδίσουν τη διαφορά και να ξαναμπούν στο ματς κάτι τέτοιο δεν συνέβη. Η επιθετική βελτίωσε δεν συνοδεύτηκε με την αντίστοιχη αμυντική με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να αυξήσουν τη διαφορά στους 15 πόντους (50-65) στο τέλος του δεκαλέπτου. Ο Ίκαρος δεν το έβαλε κάτω και στο χρόνο που απέμενε προσπάθησε να γυρίσει το ματς και κατάφερε να μειώσει στους έξι (77-71) με ένα λεπτό να απομένει. Σε εκείνο το σημείο ο Πανελευσινιακός ανασυγκροτήθηκε, έδειξε μεγαλύτερη ψυχραιμία και έφτασε στο τελικό 74-84.

Τα δεκάλεπτα: 20-33, 31-44, 50-65, 74-84

Ίκαρος Χαλκίδας (Καλαφατάκης): Στρναντ 12 (1), Γκόβενς 13 (3), Παπανικολόπουλος 3 (1), Άσκα 15 (10 ριμπάουντ), Μανωλόπουλος 2, Σάτον 4 (7 ριμπάουντ), Γκαγκαλούδης 8, Μπορόβνιακ 1, Τολιόπουλος, Βουγιούκας 1, Μπεκ 15 (2), Περσίδης

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου 11 (6 ασίστ), Παπαμακάριος 10 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Αράπης, Ράλεϊ Ρος 10, Δημάκος, Τζόουνς 8 (2), Μαγκουνής, Φαγιέ 12 (6 ριμπάουντ), Μελισσαράτος 3, Τέρνερ 17 (7/7 δίποντα, 3/3 βολές), Μάντζαρης 8 (1), Αβραμίδης 5