Oλλανδία

Ήττα σοκ για Φέγενορντ…

Ήττα σοκ από την ουραγό της βαθμολογίας, Βάαλβαϊκ, υπέστη η Φέγενορντ (1-0). Στον αντίποδα, εύκολο έργο είχε η Ουτρέχτη που επικράτησε με 3-0 της Ντε Χάαγκ.

Δυσάρεστη έκπληξη επιφύλασσε η 14η αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος στην Φέγενορντ, η οποία γνώρισε την εκτός έδρας ήττα από την τελευταία στη βαθμολογία, Βάαλβαϊκ με σκορ 1-0 στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο την αριθμητική υπεροχή τους στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης - μετά την αποβολή του Πελέ στο 87’- με τον Χοακίμ να πετυχαίνει το γκολ της νίκης στο 93’.

Αυτή είναι η δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική που η Φέγενορντ απέχει από τη νίκη.

Στον αντίποδα, εύκολο έργο είχε η γηπεδούχος Ουτρέχτη κόντρα στην Ντε Χάαγκ, αφού επικράτησε με 3-0. Ο Ντε Ρίντερ άνοιξε το σκορ στο 41΄για την Ουτρέχτη με τον Αγιουμπ να στέλνει να κάνει το 2-0 στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45+1).

Το αποτέλεσμα του αγώνα (3-0) διαμόρφωσε ο Χίρινγκ στο 53΄.