Βόλεϊ

Ήττα στην Τουρκία ο Ολυμπιακός

Δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός στο πρώτο ματς που έδωσε στο τουρνουά της Κωνσταντινούπολης, καθώς ηττήθηκε με 3-0 απ’ τη διοργανώτρια Γαλατασαράι. Πρώτη του Κλαρκ κόντρα στην Χάλκμπανκ την Κυριακή.

Την ήττα με 3-0 σετ γνώρισε ο Ολυμπιακός απ’ την Γαλατασαράι στο πρώτο ματς που έδωσε για το τουρνουά της Κωνσταντινούπολης.

Το συγκρότημα του Δημήτρη Καζάζη παρατάχθηκε χωρίς τον Κάρσον Κλαρκ -θα κάνει το ντεμπούτο του στο ματς της Κυριακής (28/9) κόντρα στην Χάλκμπαν- και δεν κατάφερε να αντέξουν στην πίεση της πιο έτοιμης Γαλατά.

Ο Ολυμπιακός αντιστάθηκε σθεναρά στο πρώτο σετ, παίρνοντας και δυο φορές τα ηνία στο σκορ (8-10, 15-16), όμως δεν κατάφερε τελικά να σταματήσει τους Τούρκους απ’ το 2-0, ενώ πιο εύκολα ήρθε το 2-0 στα σετ, αφού το μπλοκ των «ερυθρόλευκων» δεν λειτούργησε. Στο τρίτο σετ η ομάδα του Πειραιά ήταν εμφανώς βελτιωμένη, όμως και πάλι η πίεση της Γαλατά λειτούργησε και δεν επηρεάστηκε απ’ το προβάδισμα του Ολυμπιακού στο 11-14 και 14-16.

Στο πρώτο χρονικά ματς της ημέρας, η φιναλίστ τους περσινού Τσάμπιονς Λιγκ Χάλκμπανκ επικράτησε 3-0 σετ της ΙΒΒ.

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Δημήτρης Καζάζης τόνισε: «Ξέραμε ότι θα είναι ένα δύσκολο παιχνίδι. Όλες οι ομάδες που συμμετέχουν στο τουρνουά είναι δυνατές και γι’ αυτό τον λόγο ήρθαμε στην Τουρκία. Είχαμε και θετικά και αρνητικά στο παιχνίδι μας. Μας βοήθησε πολύ αυτό το παιχνίδι. Σε κανέναν δεν αρέσει να χάνει ακόμη και στα φιλικά αλλά μέσα από αυτή την διαδικασία μαθαίνουμε και βελτιωνόμαστε. Είδαμε τις αδυναμίες μας και θα δουλέψουμε ως ομάδα και με κάθε παίκτη χωριστά για να είμαστε καλύτεροι στα επόμενα παιχνίδια».

Τα σετ: 22-25, 16-25, 22-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δ. Καζάζης): Προύσαλης, Τζελάτης 4π. (4/19 επ.), Χριστοφιδέλης 2 (2/3 επ., 69% υπ. - 54% άρ.), Ντιάτσκοφ 14 (13/25 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ. - 45% άρ.), Γιούρισιτς 11 (9/11 επ., 2 μπλοκ), Τακουρίδης 9 (2 άσοι, 6/9 επ., 1 μπλοκ), Στεφάνου (λ. 64% υπ. - 36% άρ.) / Μαρούλης, Κοκκινάκης 4 (3/10 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ. - 33% άρ.), Σωτηρίου.

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Φλ. Γκουλινέλι): Κεσκίν 3π. (3/4 επ.), Ρέιλεκ 3 (3/6 επ.), Αϊντίν 14 (2 άσοι, 11/14 επ., 1 μπλοκ 60% υπ. - 44% άρ.), Τουιά 10 (1 άσος, 9/17 επ., 46% υπ. - 31% άρ.), Ακσεκερ 10 (1 άσος, 3/6 επ., 6 μπλοκ), Εμετ 9 (1 άσος, 5/10 επ., 3 μπλοκ), Οζμπέκ (λ. 62% υπ. - 54% άρ.) / Σιράτσα 8 (8/14 επ.), Τσακίρ, Μπάρανεκ