Ισπανία

Και... κλάμα η Μπάρτσα! (video)

Ηχηρή... σφαλιάρα για την Μπαρτσελόνα! Οι Καταλανοί (πολύ κακή εμφάνιση) πήγαν στο Ανοέτα και έφαγαν τρία (3-1) από την Σοσιεδάδ με αποτέλεσμα χάσουν έδαφος στη μάχη του τίτλου!

«Παιχνιδάκι» στις... ορέξεις των παικτών της Σοσιεδάδ έγινε η Μπαρτσελόνα!

Μετά από πολύ κακή εμφάνιση, οι «μπλαουγκράνα» ηττήθηκαν φυσιολογικά με σκορ 3-1, σε μια έδρα που παραδοσιακά δεν κερδίζουν (από το 2007 μέχρι σήμερα).

Τα... ζόρια έκαναν από νωρίς την εμφάνισή τους. Όταν στο 32’ οι Βάσκοι προηγήθηκαν χάρη σε αυτογκόλ του Σονγκ. Και ναι ο Μέσι έδωσε ξανά τη λύση (προσωρινά). Διότι στο 36’ –σε μια από τις ελάχιστες περιπτώσεις που έπαιξε σαν Μπαρτσελόνα- ισοφάρισε με ωραίο τελείωμα.

Στο δεύτερο μέρος, όμως, ήρθε η πλήρης κατάρρευση για την ομάδα του Μαρτίνο (που αποβλήθηκε στο ημίχρονο). Η τραγική άμυνα των Καταλανών... δήλωσε «παρών» και φυσικά ο Γκριζμάν στο 54’ δεν έχασε την ευκαιρία να «εκτελέσει» τον Βαλντές, όπως ακριβώς το ίδιο έκανε και πέντε λεπτά αργότερα ο Θουρουτούθα!

Και εκεί που έλεγες δεν μπορεί, Μπάρτσα είναι θα ξυπνήσει, έπεφτε όλο και περισσότερο σε... λήθαργο. Αντίδραση μηδέν, ψυχή καμία και το σκορ θα μπορούσε να είχε πάρει διαστάσεις διασυρμού, αν ο Βέλα ήταν πιο τυχερός και δεν σημάδευε το δοκάρι στο 81’.

Έτσι, με το τελικό 3-1 η Μπαρτσελόνα έμεινε στους 60 βαθμούς, τρεις πίσω από τη Ρεάλ Μαδρίτης κι ενώ μπορεί να την αφήσει στην ίδια απόσταση και η Ατλέτικο την Κυριακή (με την Οσασούνα). Οι μεγάλοι θριαμβευτές ανέβηκαν στους 43 και πιέζουν... ασφυκτικά την Μπιλμπάο του Βαλβέρδε (44 με ματς λιγότερο) για το Τσάμπιονς Λιγκ!