Βόλεϊ

Και ο Παναθηναϊκός χάνει…

Σάρωσε στον πρώτο γύρο, όμως στη Νάξο σταμάτησε η αήττητη πορεία του Παναθηναϊκού, που υποχρεώθηκε σε ήττα (3-1 σετ) απ’ τον Πανναξιακό. «Φωτιά» στην κορυφή της Α1 βόλεϊ γυναικών.

Η ήττα ήταν άγνωστη λέξη μέχρι τώρα για την γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού, όμως ο Πανναξιακός της τη… θύμισε.

Η ομάδα της Νάξου υποχρέωσε τις πρωτοπόρες στην πρώτη τους ήττα για φέτος με 3-1 σετ και με φόρα απ’ την μεγάλη ευρωπαϊκή της νίκη, πανηγύρισε σπουδαίο τρίποντο στο γεμάτο από φιλάθλους κλειστό της Νάξου.

Η αγωνιστική απραξία από τις 20/12 (καθώς είχε ρεπό στην τελευταία αγωνιστική του Α’ γύρου, ενώ ο Πανναξιακός επέστρεψε νωρίτερα στις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις λόγω Ευρώπης) φαίνεται πως επηρέασε τον Παναθηναϊκό, παρότι μπήκε δυνατά στο ματς και πήρε άνετα το πρώτο σετ.

Στη συνέχεια, ο Πανναξιακός ανέβασε στροφές και έκανε την ισοφάριση, με το τρίτο σετ να γίνεται «θρίλερ», με νικήτριες της γηπεδούχες. Στο τέταρτο σετ του ματς, με τρία μόλις λάθη η ομάδα της Νάξου δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Παναθηναϊκό και έφτασε στη σπουδαία νίκη.

Το μεγάλη ντέρμπι της δέκατης αγωνιστικής, έφερε τα πάνω κάτω στην κορυφή της βαθμολογίας. Ο Ολυμπιακός «έπιασε» τον Παναθηναϊκό στην κορυφή με 30 βαθμούς, ενώ ο Πανναξιακός ακολουθεί με τρεις βαθμούς λιγότερους.

«Δεν είχαμε ρυθμό»

«Όποιος δουλεύει και έχει φιλοδοξίες για να φτάσει ψηλά πρέπει να παίζει καλά σε κάθε παιχνίδι. Νικήσαμε την κούραση από το παιχνίδι με την Λε Κανέ και τα πολλά προβλήματα που είχαμε. Τις τελευταίες δύο ημέρες δουλέψαμε πολύ στον ψυχολογικό τομέα και μετά το πρώτο σετ βρήκαμε ένα καλό ρυθμό ενώ ο κόσμος μας και πάλι μας βοήθησε για να φτάσουμε σ’ αυτή τη μεγάλη νίκη»,δήλωδε ο Ζόραν Κόβασιτς για το ματς, ενώ ο Γιώργος Ρούσης τόνισε: «Δεν ήμασταν κακοί, αλλά ήταν φανερό ότι είχαμε έλλειψη ρυθμού και στα κρίσιμα σημεία αυτό μας κόστισε. Κάποτε θα ερχόταν και η ήττα, αλλά δεν είμαστε εκτός στόχων. Απλά πρέπει δουλέψουμε περισσότερο για να επανέλθουμε στο ρυθμό που ήμασταν πριν τις γιορτές».

Τα σετ: 21-25, 25-22, 26-24, 25-21

Πανναξιακός (Κόβαζιτς): Σαλούστρου 2 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Γιόβιτς 15 (13/33 επ, 1 άσο, 1 μπλοκ, 60% υπ - 30% άριστες), Τσέσλιαρ 5 (2/4 επ., 3 άσοι), Τοτσίδου 14 (10/27 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 54% υπ - 38% άριστες), Εμμανουηλίδου 8 (5/10 επ., 3 μπλοκ), Τσβετάνοβα 19 (14/46 επ, 3 άσοι, 2 μπλοκ), Κελεσίδου –λ (26% υπ - 18% άριστες) / Πολίτη, Κιουτσιούκη

Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Καββαδία 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Μερτέκη 11 (8/31 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 41% υπ. – 21% άριστες), Βίλκου 8 (6/26 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τσίμα 19 (11/39 επ., 2 άσοι, 6 μπλοκ, 35% υπ. – 19% άριστες), Πατσέκο 6 (4/6 επ., 2 άσοι), Ρόγκα –λ (50% υπ. – 29% άριστες) / Χρήστου 1 (1/1 επ.), Μεταξά 4 (2/4 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τσατσούρι.