Βόλεϊ

Καρδιοχτύπησε αλλά προκρίθηκε ο Ολυμπιακός

Το χρυσό σετ χρειάστηκε ο Ολυμπιακός για να πάρει την πρόκριση στους «16» του Challenge Cup, μετά την ήττα του με 3-1 σετ από την Ινεγκόλ στο κλειστό του Ρέντη.

Δραματική πρόκριση στους «16» του Challenge Cup πήρε ο Ολυμπιακός!

Οι ερυθρόλευκοι ηττήθηκαν 3-1 σετ από την τουρκική Ινεγκόλ στο κλειστό του Ρέντη, όμως εκμεταλλεύτηκαν την ευκαιρία του χρυσού σετ για να πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Παρά την καθαρή νίκη τους με 3-0 σετ στην Τουρκία, το πειραιώτικο σύνολο τα βρήκε… σκούρα στον επαναληπτικό, όμως τη στιγμή που έπρεπε έκανε κατάθεση ψυχής και πήρε την πρόκριση.

Η Ινεγκόλ ξεκίνησε ελαφρώς πιο θετικά το παιχνίδι και πήρε ελαφρύ προβάδισμα στο πρώτο σετ. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο 19-18, όμως οι Τούρκοι πήραν ξανά τα ηνία στο 23-22 και έκαναν το 1-0 με 26-25.

Ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του στο δεύτερο σετ, πήρε γρήγορα ευρύ προβάδισμα (12-7 που έφτασε μέχρι 22-14) και ισοφάρισε σε 1-1. Οι Τούρκοι επανάκτησαν τον έλεγχο του ματς στο τρίτο σετ, πάτησαν γκάζι μετά το 19-18 και έκαναν το 2-1, ενώ και στο τέταρτο σετ οι «ερυθρόλευκοι» παραδόθηκαν μετά το 16-14, με την Ινεγκόλ να γκαζώνει από το 22-17 και να παίρνει τη νίκη που έστειλε το ματς στο χρυσό σετ.

Στο σημείο αυτό η ομάδα του Πειραιά έκανε κατάθεση ψυχής και πήρε τα ηνία με 7-4. Οι Τούρκοι ισοφάρισαν σε 11-11, με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει στο +2 (13-11), με πόντους των Αλεξίεφ και Πετρέα και να φτάνει στην κατάκτηση της πρόκρισης.

Τα σετ: 24-26, 25-17, 20-25, 21-25
Χρυσό σετ: 15-13

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 23 (21/38 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πετρέας 9 (5/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μπέμε 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Ντρίζγκα, Αλεξίεφ 20 (19/32 επ., 1 μπλοκ, 32% υπ. -21% άριστες), Ράουβερντινκ 16 (14/20 επ., 2 μπλοκ, 65% υπ. – 46% άριστες) / Στεφάνου (λ, 67% υπ. – 31% άριστες), Δαρίδης (λ), Ζουπάνι 1 (1/2 επ.), Στιβαχτής, Ανδρεάδης, Χριστοφιδέλης

ΙΝΕΓΚΟΛ (Ζορόγλου): Κάταλ 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Αντάνοβιτς 18 (15/22 επ., 3 μπλοκ, 67% υπ. – 39% άριστες), Αλμάζ 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ), Χατσιμπεκίρογλου 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Χουσάι 19 (16/34 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 60% υπ. – 32% άριστες), Κλάπβαϊκ 23 (19/39 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ντενγκίν (λ, 60% υπ. – 44% άριστες), Μπασαράν 6 (2/3 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τοκάτ, Τσίναρ, Αϊχάν