Χάντμπολ

«Καταιγίδα» ο ΠΑΟΚ

Τρομερή εμφάνιση για τον «δικέφαλο» που συνέτριψε 31-17 τον Δούκα στη Θεσσαλονίκη- Βαριά ήττα στην Ευρώπη για Φίλιππο

Την 3η νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια πρωταθλήματος σημείωσε ο ΠΑΟΚ που επικράτησε 31-17 του Δούκα στο «Σπίτι του Χάντμπολ» της Θεσσαλονίκης. Ο «δικέφαλος» δεν άφησε κανένα περιθώριο στους φιλοξενούμενους, αφού από το 25’ πήρε διαφορά ασφαλείας την οποία διεύρυνε στο δεύτερο ημίχρονο.
Εντυπωσιακός ήταν ο Νίκος Κοκκώνης με 7 γκολ, ενώ πολύ καλοί οι Παλάσκας (8 γκολ) και Πετρίδης (6 γκολ).
Οι φιλοξενούμενοι είχαν αρκετές απουσίες, καθώς απουσίαζαν Ζιβούλοβιτς, Τόμπρος, Τζηράς, δεν αγωνίστηκε ο Ζαλώνης, ενώ ο Μυλωνάς αποχώρησε νωρίς με τράβηγμα στον προσαγωγό.

ΠΑΟΚ- ΔΟΥΚΑΣ 31-17
Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-3, 8-5, 11-8, 14-9, 17-9 (ημχ.), 20-11, 22-13, 24-14, 25-16, 28-17, 31-17
ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης):
Ζάγκας, Αραμπατζής, Παλάσκας 8, Τσίλης, Τσεσμετζίδης, Νικολαΐδης 3, Κοκώνης 7, Ορφανουδάκης, Πετρίδης 6, Οικονόμου 1, Γρηγοριάδης, Λοΐζος, Μαστορογιάννης, Κυπραίος 1, Παπαδόπουλος, Βεσελίνοβιτς 5.
ΔΟΥΚΑΣ (Γιώργος Κρανάκης): Μυλωνάς 3, Βελαώρας, Πάνου, Αραπακόπουλος 1, Νταρσουλάντ, Αντωνόπουλος, Μπάγιος 2, Ντούνης 2, Μπάρμπας, Αποστολίδης, Μπραουδάκης, Μανουσέλλης 1, Ζαμπούνης 5 Μωραϊτης 3, Ζαλώνης.
Διαιτητές: Κατσίκης- Μιχαηλίδης, Δίλεπτα: 6-4, Πέναλτι: 2/3-3/5

Δεύτερη νίκη για Διομήδη
Στη Νέα Κίο ο Διομήδης κατάφερε να νικήσει 28-24 τον Αερωπό Έδεσσας, παρότι «καρδιοχτύπησε» στο δεύτερο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με πέντε γκολ διαφορά (18-13) στο 40’, αλλά μέσα σε δέκα λεπτά η ομάδα της Έδεσσας μείωσε επικίνδυνα στα δύο γκολ. Τελικά οι «Λύκοι» κράτησαν το προβάδισμα και έφτασαν στη νίκη για δεύτερη φορά, ενώ ο Αερωπός παραμένει χωρίς βαθμό.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ- ΑΕΡΩΠΟΣ 28-24
ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας):
Κοτανίδης, Αϊβαλιώτης, Ταουσιάνης 2, Γιόσμου 4, Κρεμαστιώτης 1, Αργυρού Χ. 2, Αργυρού Ι. 6, Σαμαράς 3, Μισαηλίδης 4, Παπαχρήστος, Τρουμπέτας, Δάσκαλος 3, Ράντοβιτς, Τουνγκελίδης, Πασσιάς 3, Παπαντωνόπουλος
ΑΕΡΩΠΟΣ (Γιάννης Πηλαλίδης): Αθανασίου, Τζουβάρας Π. 2, Δούγιας 6, Τζουβάρας Θ., Κράλλης 2, Θεοδωρακόπουλος, Δημάκης, Κουρουμλίδης, Βαφείδης 1, Σεϊρεκίδης 8, Αμπράμοβιτς, Χρυσός, Κυριακού 3, Μπαντής 2.
Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης, δίλεπτα: 4-6, πέναλτι: 4/4-0/0

«Τρία στα τρία» ο ΙΕΚ ΞΥΝΗ
Εύκολο απόγευμα είχε ο ΙΕΚ ΞΥΝΗ, ο οποίος επικράτησε 35-20 του Άρη στο κλειστό της Νέας Ιωνίας. Ο Παναγιώτης Ιατρούδης είχε την ευκαιρία να χρησιμοποιήσει πολλούς νέους παίκτες, ενώ δεν αγωνίστηκε καθόλου ο Αλέξης Αλβανός.

ΙΕΚ ΞΥΝΗΝ.Ι.- ΑΡΗΣ 35-20
ΙΕΚ ΞΥΝΗ (Παναγιώτης Ιατρούδης):
Τσακνής, Καραμπουρνιώτης 1, Λαδάκης 3, Αργυράκης 5, Γκέρτσος 3, Μελετάκος 5, Μανιουδάκης, Κανδύλας 5, Αλβανός, Παπαδιονυσίου 4, Παπακυπριανού 4, Τσιλιμπάρης, Ξαγοράρης, Λιόλιος 1, Χάλαρης 1, Κεδέρης 3.
ΑΡΗΣ Ν. (Τάκης Μελετάκος): Κουρής 1, Γρηγοράκης Ν. 1, Μπελεχρής, Αθανασίου, Τούτσης 4, Γρηγοράκης Ι. 1, Μελετάκος 2, Φωτίου, Μπίλος, Γκουλέ 3, Μπουλούμπασης 2, Φίλης, Χαρμπής 1, Χαραλάμπους, Γραμματικόπουλος 5, Χατζηκωνσταντίνου 1.
Διαιτητές: Τσάμος- Φωκίτης, Δίλεπτα: 3-2 Πέναλτι: 2/2-1/1.