Πόλο

Καταιγιστική στην πρεμιέρα η Εθνική Ανδρών

Επιβλητική αρχή στο «Σαμαρτζίδης Καπ» έκανε η Εθνική πόλο Ανδρών, η οποία επικράτησε 9-4 του Καναδά και έδειξε καλά στοιχεία σε άμυνα και επίθεση.

Πρεμιέρα με επιβλητική νίκη στο «Σαμαρτζίδης Καπ» έκανε η Εθνική πόλο Ανδρών με 9-4 επί του Καναδά.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν δυνατή σε άμυνα και επίθεση, διατηρώντας το υπέρ του προβάδισμα σε υψηλά επίπεδα.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Βλάχου προηγήθηκε μέχρι και με 6-0, με τον Καναδά να πετυχαίνει το μόνο του τέρμα ένα λεπτό πριν την ανάπαυλα.

Η διαφορά διατηρήθηκε στα έξι γκολ, με τους Καναδούς να καταφέρουν, τελικά, πριν το φινάλε να μειώσουν.

Η Ελλάδα είχε 4/9 στον παίκτη παραπάνω και 2/3 πέναλτι, ενώ ο Καναδάς 4/8 στον παραπάνω.

Καναδάς-Ελλάδα 4-9
Τα οκτάλεπτα: 0-3, 1-3, 2-2, 1-1.
Καναδάς (Τζουζέπε Πόρτσιο): Ραντένοβιτς, Πάτερσον, Σολεϊμάνιπακ, Κονσταντίν – Μπικάρι 2, Χάλαγιαν, Ρόμπινσον, Μπλάνχαρντ, Λάπινς 1, Ραντόισιτς, Γκρος, Τοράκης, Σπούνερ, Ράνταλ
Ελλάδα (Θοδωρής Βλάχος): Γαλανόπουλος, Χατζηγούλας 1, Καπότσης 1, Αργυρόπουλος – Κανακάκης, Φουντούλης 2, Σκουμπάκης, Ποντικέας, Σολανάκης, Χρυσοσπάθης 1, Κολόμβος 1, Δερβίσης 1, Βλαχόπουλος 2, Ζερδεβάς.

Ισόπαλοι Μαυροβούνιο και Ισπανία
Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία του τουρνουά, Μαυροβούνιο και Ισπανία αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 5-5 σε ένα πολύ ανταγωνιστικό παιχνίδι.

Και οι δύο ομάδες είχαν από 3/5 στον παίκτη παραπάνω.

Μαυροβούνιο-Ισπανία 5-5
Τα οκτάλεπτα: 1-2, 2-2, 1-1, 1-0.
Μαυροβούνιο (Βλάντιμιρ Γκοϊκοβιτς ): Λάζοβιτς, Μπργκούλιαν, Μπανίσεβιτς, Πόπαντιτς, Βίντοβιτς, Τζούριτς 1, Ντράσκοβιτς, Ουκρόπινα 1, Ράντοβιτς 2, Μίσιτς 1, Τσούσκοβιτς, Μούρισιτς, Σκεπάνοβιτς, Κριγέστορατς, Σπάιτς
Ισπανία (Νταβίντ Μάρτιν): Λόπεθ, Μούναριθ 1, Γκρανάντος, Ντε Τόρο, Μπούστος 1, Καμπάνας, Μπαρόζο 2, Εσπανιόλ, Θαούλ 1, Λαρούμπε, Μάγιαρακ, Γκουτιέρες, Μότος.