Πόλο

«Καθάρισαν» Βουλιαγμένη και Απόλλων Σμύρνης

Χωρίς πρόβλημα πήραν τους τρεις βαθμούς Βουλιαγμένη και Απόλλων Σμύρνης κόντρα σε Παναθηναϊκό (16-4) και ΝΟ Χίου (7-4) αντίστοιχα, για τη 16η αγωνιστική της Α1 πόλο ανδρών.

Άνετη νίκη με 16-4 επί του Παναθηναϊκού πήρε η Βουλιαγμένη. Η ομάδα του Κόλιανιν έδειξε την ανωτερότητά της παίρνοντας ευρύ προβάδισμα από το πρώτο μισό του ματς (8-2 το ημίχρονο), ενώ ήταν καταιγιστική και στη συνέχεια, διευρύνοντας τη διαφορά ως το φινάλε.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Γκιουβέτσης με πέντε τέρματα και ακολούθησε ο Τσαταλιός με τρία.

Τα οκτάλεπτα: 5-2, 3-0, 3-2, 5-0
ΝΟ Βουλιαγμένης (Χρβόγιε Κόλιανιν): Τζωρτζάτος, Μπάσιτς 1, Καλογερόπουλος 1, Γκιουβέτσης 5, Σταμέλος, Γούβης, Αφρουδάκης Χ. 2, Παπανικολάου Γ. 1, Ποντικέας 1, Κουρούβανης Ν. 1, Τσαταλιός 3, Βούξεβιτς 1, Ανδρεάδης, Ηλιόπουλος, Βλάσσης
Παναθηναϊκός (Νίκος Βενετόπουλος): Παρασκευόπουλος, Χάλαρης Μ., Παπαδημητρίου Δ., Κόσιτς, Χατζηστεφάνου, Χριστοφορίδης 2, Σιαμάς, Πανταζόπουλος, Αθανασίου, Γκαράνης, Σμιθ 2, Κατσαγούνος Γ., Σαλτέρης, Παπαδημητρίου Αλ., Μοσχοβέλης

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό και για τον Απόλλωνα Σμύρνης που επιβλήθηκε 7-4 του ΝΟ Χίου. Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν με 7-1. Παρότι έμειναν χωρίς γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, δεν το πλήρωσαν αφού οι Χιώτες περιορίστηκαν στο να μειώσουν.

Τα οκτάλεπτα: 4-0, 3-1, 0-0, 0-3
Απόλλων Σμύρνης (Γιάννης Κατρουζανάκης): Γαλανίδης, Μπάντερ – Νάσερ 1, Αλαμάνος, Γραμματικός, Μοσκόφ 1, Μπεριστιάνος, Παπαδόπουλος Γ., Καρούντζος, Παπαγεωργίου 3, Δερμιτζάκης Δ. 1, Χαραλαμπόπουλος, Τσιστράκης 1, Τρόβας, Λουπάκης, Γκάτσος
ΝΟ Χίου (Γιώργος Ντόσκας): Χόλαντ, Μιμίδης Σ. 1, Μπερτόλης, Παππάς, Κουλιεράκης, Κανδιόγλου, Μόκκας 1, Μαρουλάς, Κουρλιάφτης, Καλαργυρός, Ντούλος 1, Καρακούρος Ι., Γκίλλας 1

Ζορίστηκε αλλά πήρε τη νίκη επί του Πανιωνίου ο Υδραϊκός με σκορ 14-12. Κορυφαίος για τους νησιώτες ήταν ο Ίρβινγκ με τέσσερα γκολ, ενώ για τους κυανέρυθρους από τρία πέτυχαν Σπούνερ, Αλεξίου και Γιαννόπουλος.

Οκτάλεπτα: 3-3, 5-1, 1-4, 5-4.
Υδραϊκός (Μάκης Βολτυράκης): Γαλανόπουλος, Κόχειλας, Γούρας, Κοκκινάκης 1, Χατζηκυριακάκης 1, Πρέκας 1, Μπλάνης 2, Αλευρόπουλος, Αργυρόπουλος Κ., Παπασηφάκης 2, Καπετανάκης 1, Πωλογεώργης, Όμπερτ 2, Ίρβινγκ 4.
Πανιώνιος (Κώστας Δήμου): Φλέγκας, Γεωργακόπουλος, Σπούνερ 3, Δημακόπουλος, Καρακάσης 1, Γιαννόπουλος 3, Κούκουνας, Αλεξίου 3, Γαβαλάς Σ. 1, Βέκκος, Δήμου Δ. 1, Σταθάς, Βλατάκης, Μπουζαλάς.

Μεγάλη νίκη με σκορ 17-11 επί του ΝΟ Χανίων πήρε το Παλαιό Φάληρο και έμεινε μόνο στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα του Λοράντου διατήρησε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του ματς και έφτασε στο τρίποντο, έχοντας κορυφαίο τον Κοπελιάδη με τέσσερα τέρματα. Πρώτος σκόρερ του ματς ήταν ο Χαριτάκης που πέτυχε έξι τέρματα για τους Χανιώτες.

Οκτάλεπτα: 4-2, 4-2, 5-5, 4-2.
Παλαιό Φάληρο (Τεό Λοράντος): Χαϊδόπουλος, Γωνιωτάκης 1, Γαρδίκας 3, Αλαφραγκής 3, Αθυμαρίτης, Δίπλαρος, Τσολακούδης, Ρομπόπουλος 1, Κοπελιάδης 4, Τρούλος 3, Ντε Σόουζα 2, Γαβαλάς Ι., Μητράκης, Κοντονής, Κουρμελές.
ΝΟ Χανίων (Ηλίας Μαχαίρας): Λεβεντάκης, Μπανίτσεβιτς, Σαρτζετάκης, Νάστραν, Αγιωργούσης 2, Μπατάκης, Βουλγαράκης 1, Χαριτάκης 6, Μπαριωτάκης 1, Αποστολάκης, Φωκάς, Μαζοκοπάκης 1, Παπαδάκης.