Χάντμπολ

«Καθάρισε» ΑΕΚ και δεύτερη θέση ο ΠΑΟΚ!

Ο «δικέφαλος του βορρά» επικράτησε 26-21 της Ένωσης στη Μίκρα και «κλείδωσε», ουσιαστικά, την απευθείας είσοδό του στα ημιτελικά των πλέι οφ της Handball Premier!

Το ντέρμπι βάφτηκε… ασπρόμαυρο!

Παίζοντας άμυνα για σεμινάριο, ο ΠΑΟΚ επικράτησε 26-21 της ΑΕΚ στο κλειστό της Μίκρας και, ουσιαστικά, με το δίποντο αυτό, εξασφάλισε τη 2η θέση και την απευθείας είσοδό του στα ημιτελικά των πλέι οφ της Handball Premier!

Μεγάλο παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν… χέρι-χέρι, αλλά τον «δικέφαλο του βορρά» να πατάει το γκάζι στο φινάλε, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 13-10. Στο δεύτερο, η ομάδα του Στέλιου Σεϊρεκίδη επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της και στο 33ο λεπτό προηγήθηκε για πρώτη φορά με πέντε τέρματα διαφορά, 15-10!

Οι «κιτρινόμαυροι», όμως, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, καθώς μείωσαν σε 15-14, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο τελευταίο 20λεπτο. Τελικά, οι γηπεδούχοι ανέβασαν εκ νέου την απόδοσή τους προς το τέλος και έφτασαν, τελικά, στη μεγάλη νίκη.

Για τον ΠΑΟΚ, έξι γκολ πέτυχε ο Παλάσκας και από πέντε οι Κοκκώνης, Βεσελίνοβιτς, ενώ πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ ήταν ο Λόκεν με έξι γκολ και από τέσσερα είχαν οι Χόγκας, Αργυρού.

ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑ TV – ΑΕΚ 26-21
Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-4, 8-7, 9-9, 12-10, 13-10 (ημχ.), 15-11, 15-12, 17-14, 20-15, 22-18, 26-21
ΠΑΟΚ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Αραμπατζής 3, Παλάσκας 5, Τσίλης 1, Ν. Νικολαΐδης 2, Κοκώνης 5, Πόουλσεν, Αποστόλου, Καλόμοιρος, Μαστορογιάννης 2, Πέγιοβιτς 1, Κέζιτς 1, Κυπραίος 1, Κολοβός, Δέλιας, Βεσελίνοβιτς 5, Κοτανίδης.
ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Χρ. Νικολαΐδης, Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 1, Γεωργιάδης 1, Χόγκας 4, Ζαμπούνης 1, Π. Νικολαΐδης, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας, Λόκεν 6, Δομπρής 2, Βαμβακάς, Αργυρού 4, Βραζάλιτσα 2, Μυλωνάς
Διαιτητές: Τζαφερόπουλος – Μπέτμαν, Δίλεπτα: 3-4, Πέναλτι: 2/2-7/8