Βόλεϊ

«Καθάρισε» την ΑΕΚ ο Ολυμπιακός

Χωρίς να συναντήσει δυσκολίες, ο Ολυμπιακός νίκησε άνετα 3-0 σετ στην έδρα της ΑΕΚ στο ματς που «άνοιξε την αυλαία» της 22ης αγωνιστικής της Α1 βόλεϊ γυναικών και διατήρησε τη διαφορά στην κορυφή.

Ο Ολυμπιακός νίκησε άνετα 3-0 σετ την ουραγό ΑΕΚ για την 22η αγωνιστική της Α1 βόλεϊ γυναικών και διατήρησε στη χειρότερη τη διαφορά του στην κορυφή της βαθμολογίας, ενόψει της έναρξης των πλέι οφ οφ για την κατάκτηση του τίτλου, με την «Ένωση» να έχει ήδη υποβιβαστεί στην Α2.

Η ΑΕΚ κατάφερε μόνο στο δεύτερο σετ να σταθεί ανταγωνιστικά απέναντι στις «ερυθρόλευκες» που, με πολλές αλλαγές, έκαναν μια καλή πρόβα τζενεράλε, ενόψει του ματς με τη Κράσνογιαρσκ για τα ημιτελικά του Challenge Cup την επόμενη εβδομάδα.

Γιώργος Σαμαράς: «Σήμερα ολοκληρώθηκαν οι υποχρεώσεις μας στην Α1. Ήταν μια δύσκολη χρονιά. Είμαστε, όμως, μέσα στα χρονοδιαγράμματα που έχουμε βάλει από κοινού με τη διοίκηση της ΑΕΚ, προκειμένου να αρχίσει η αντίστροφη μέτρηση για την επαναφορά της στη μεγάλη κατηγορία, εκεί που είναι η θέση της».

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς: «Η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δυο ομάδες είναι πολύ μεγάλη και αυτό ήταν αρκετά δύσκολο στο πως θα διαχειρίζονταν οι αθλήτριες μου τον αγώνα αυτό. Ευτυχώς, στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα αγωνιστήκαμε με απόλυτη σοβαρότητα και είχαμε καλή απόδοση.

Είδα κάποια πράγματα που ήθελα και πιστεύω ότι κάτι χρήσιμο βγήκε από τη σημερινή αναμέτρηση. Ένα από αυτά ήταν η αγωνιστική παρουσία ορισμένων αθλητριών που δεν είχαν αρκετό χρόνο συμμετοχής έως σήμερα, όπως η νεαρή Μιλεντίγεβιτς, η οποία αγωνίστηκε στο τρίτο σετ και τα πήγε πολύ καλά, ιδιαίτερα στο σερβίς».

Τα σετ: 7-25, 17-25, 9-25

ΑΕΚ (Γιώργος Σαμαράς):Γεωργαντά 3 (3/10 επ.), Ζήκα, Βενέτη, Καλαφατάκη, 4 (3/19 επ., 1 μπλοκ), Κουτρουμπή 1 (1/3 επ.), Αργυροπούλου 7 (5/25 επ., 51%υπ.-37%αρ., 1 άσος), Καρατερτζή -λ (44%υπ.-22%αρ.)/ Γραμμένου, Βάθη 1 (1/3 επ.)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 4 (3 άσοι, 1 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 6 (5/9 επ., 50%υπ.-50%αρ., 1 άσος), Τσίμα 6 (5/17 επ., 45%υπ.-27%αρ., 1 άσος), Χριστοδούλου 2 (2 μπλοκ), Χίπε 9 (8/11 επ., 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 9 (2/6 επ., 3 άσοι, 4 μπλοκ), Κοκκινάκη -λ (29%υπ.-29%αρ.)/Μαλασάι 8 (7/12 επ., 50%υπ.-50%αρ. 1 άσος), Λαμπρούση 7(5/5 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Βλαχάκη 4 (3/9 επ., 1 άσος), Μιλεντίγεβιτς 1 (50%υπ.-50%αρ., 1 άσος)

Το υπόλοιπο πρόγραμμα της 22ης αγωνιστικής:

Σάββατο 25 Μαρτίου
ΔΑΚ Πυλαίας 17.00 ΑΣ Άρης - ΑΣ Ελπίς
Διαιτητές: Παπαδογούλας - Χαρδαλίδης. Παρατηρητής: Καραγιάννης. Επόπτες: Κατσιούλης - Χουλιαρόπουλος. Γραμματεία: Νταβαρούκα

ΔΑΚ Ευόσμου, 17.00 ΑΠΣ Αίας Ευόσμου - ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil
Διαιτητές: Αβραμίδης - Δημητρίου. Παρατηρητής: Κάλλης. Επόπτες: Μούζουλας - Κεχαγιά. Γραμματεία: Καρακούλια

«Γ. Γεννηματάς»,17.00 ΑΣΠ Θέτις - ΑΟ Θήρας
Διαιτητές: Μαρκάτης - Μεταξά. Παρατηρητής: Τσιντομηνάς. Επόπτες: Μαυρικίου - Λιάκυ. Γραμματεία: Καρατζογλίδου

Κυριακή 26 Μαρτίου
Α Ηλιούπολης, 17.30 ΓΣ Ηλιούπολης - ΑΣ Μακεδόνες
Διαιτητές: Μουλά Ειρ - Σταρίδας. Παρατηρητής: Βλαχάκης. Επόπτες: Πετροχείλου. Γραμματεία: Χάλκου

Μετς, 18.00 Παναθηναϊκός ΑΟ - ΑΟΝ Πανναξιακός
Διαιτητές: Κυριοπουλου - Νικολόπουλος. Παρατηρητής: Μαυρικίδης. Επόπτες: Κατερλή - Χατσικιάν. Γραμματεία: Κατσούλα.