Ευρώπη

Κορυφή με… αγωνία για την Αρμάνι!

Στην πρώτη θέση της βαθμολογίας επανήλθε η Αρμάνι μετά τη νίκη (79-68) στην πρωτεύουσα επί της Βίρτους Ρόμα, ωστόσο η ομάδα του Μιλάνου είδε τον Αλεσάντρο Τζεντίλε να αποχωρεί τραυματίας από το ματς!

Ελέγχοντας την αναμέτρηση από το πρώτο δεκάλεπτο, η Αρμάνι Μιλάνο πήρε τη νίκη (79-68) στην έδρα της Βίρτους Ρόμα, για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος, πατώντας ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας. Ωστόσο, προέκυψε σημαντικός «πονοκέφαλος» για τον Λούκα Μπάνκι, καθώς ο Αλεσάντρο Τζεντίλε αποχώρησε τραυματίας, λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Για την αντίπαλο του Ολυμπιακού στο TOP 16 της Ευρωλίγκας κορυφαίοι ήταν οι Μπρουκς και Κλέιζα με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους Ρωμαίους κορυφαίος ήταν ο Γκίμπσον με 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 33-34, 48-50, 68-79.