Πόλο

Κρίμα και άδικο για τη Βουλιαγμένη…

Δεν τα κατάφερε κόντρα στην οικοδέσποινα του Final-4 Ματαρό, αλλά και την σφαγιαστική διαιτησία η Βουλιαγμένη, η οποία ηττήθηκε 6-5 στον τελικό του LEN Trophy.

Δεν τα κατάφερε κόντρα στα… θηρία η Βουλιαγμένη, που ηττήθηκε 6-5 από την Ματαρό στον τελικό του LEN Trophy.

Η ελληνική ομάδα δεν είχε απέναντι της μόνο της οικοδέσποινες Ισπανίδες, αλλά και την διαιτησία που έπαιξε… φουλ έδρα, φορτώνοντας με αποβολές τις φιλοξενούμενες.

Συνολικά η Βουλιαγμένη χρεώθηκε με 15 αποβολές, γεγονός που άνοιξε το δρόμο για την επίθεση της Ματαρό.

Παρά ταύτα, το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι το φινάλε. Η Κοντογιάννη έδωσε το προβάδισμα (2-1) στον ΝΟΒ στα μέσα της πρώτης περιόδου, κάτι που χρειάστηκε να κάνει ξανά η Χυδηριώτη (3-2) στην εκπνοή του δεκαλέπτου, μετά την ισοφάριση της Ματαρό στα 10’’.

Το δεύτερο οκτάλεπτο ήταν καταστροφικό για τη Βουλιαγμένη, με το επί μέρους 2-0 των Ισπανίδων να τους δίνουν το προβάδισμα.

Στην τρίτη περίοδο, παρά τις συνεχόμενες αποβολές και τον παίκτη παραπάνω των αντιπάλων, κατάφερε εκ νέου να προηγηθεί (5-4) τρία λεπτά πριν το φινάλε.

Αυτό όμως δεν ήταν αρκετό, αφού δύο γκολ της Καμπράι –στην αποδεκατισμένη, πλέον, λόγω αποβολών Βουλιαγμένη- χάρισαν το LEN Trophy στην Ματαρό.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 0-2, 2-1, 0-1

Βουλιαγμένη: Τσουκαλά2, Χυδηριώτη 1, Ξενάκη 1, Κοντογιάννη 1.

Ματαρό: Μπενέκου 1, Κάμπρεϊ 2, Γκίμπσον 1, Λόπεζ 2.