Ισπανία

Ξανά πρώτη η Ατλέτικο! (video)

Την... χορταστική νίκη με σκορ 4-2 πανηγύρισε η Ατλέτικο Μαδρίτης απέναντι στη Βαγεκάνο κι έτσι ανέβηκε στην κορυφή, προσπερνώντας την Ρεάλ κι ελπίζοντας σε γκέλα της Μπαρτσελόνα.

Αέρα πέρασε από την έδρα της Ράγιο Βαγεκάνο η Ατλέτικο Μαδρίτης! Οι Μαδριλένοι επικράτησαν εύκολα και εμφατικά με σκορ 4-2 και έφτασαν τους 54 βαθμούς, ανεβαίνοντας εκ νέου στην κορυφή της Πριμέρα Ντιβιζιόν.

Με το τρίποντο αυτό άφησαν ένα πόντο πίσω την Ρεάλ και περιμένουν το αποτέλεσμα της Μπαρτσελόνα απέναντι στη Μαλάγα για να δουν αν θα υπάρξει εκ νέου συγκατοίκηση ή θα είναι... σόλο!

Από νωρίς οι "ροχιμπλάνκος" απλοποίησαν τα πράγματα και τη ζωή τους, με τον Βίγια να ανοίγει το σκορ (8') και τον Τουράν να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του (30') κι ενώ ενδιάμεσα οι γηπεδούχοι είχαν χάσει πέναλτι ή αν προτιμάτε το είχε πιάσει ο Κουρτουά.

Η Βαγεκάνο προσπάθησε να ξαναμπεί στο... κόλπο, μειώνοντας στο 40' με τον Βιέρα, όμως ένα λεπτό πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, ο Τουράν αποκατάστησε την τάξη, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 3-1. Ένα τέταρτο πριν το τέλος ο Ντιέγκο Κόστα έβαλε την υπογραφή του με δικό του γκολ για να έρθει ο Λάριβεϊ ένα λεπτό αργότερα να γράψει το τελικό 4-2!

Rayo Vallecano 2-4 Atletico Madrid - All Goals από Goals-Arena