Βόλεϊ

Ξανά στον τελικό η Κηφισιά!

Η Ορεστιάδα φάνηκε πολύ σκληρή για να πεθάνει –παρά την πρόσφατη απογοήτευση- όμως η Κηφισιά έχει τον τρόπο και με 3-1 σετ πήρε την πρόκριση στον τελικό Κυπέλλου βόλεϊ ανδρών για δεύτερη σερί χρονιά.

Ξανά «παρών» στον τελικό Κυπέλλου βόλεϊ ανδρών θα δώσει η Κηφισιά που επικράτησε μετά από συναρπαστικό ματς της Ορεστιάδας 3-1 σετ και σφράγισε το πρώτο εισιτήριο στο Final-4 που γίνεται στο «Αλεξάνδρειο» της Θεσσαλονίκης.

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων δυσκολεύτηκε περισσότερο από όσο δείχνει το τελικό σκορ, αφού η Ορεστιάδα -παρότι πριν λίγες μέρες υποβιβάστηκε από τη Volleyleague- έκανε κατάθεση ψυχής και κυνήγησε την πρόκριση μέχρι τον τελευταίο πόντο.

Κορυφαίος για ένα ακόμα ματς ήταν ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ, σηκώνοντας πάνω του το μεγαλύτερο βάρος της επίθεσης της Κηφισιάς, η οποία πέρασε για δεύτερη σερί φορά και τρίτη συνολικά σε τελικό Κυπέλλου.

Η Κηφισιά, όντας το μεγάλο φαβορί του ματς, μπήκε με ψυχολογία και πήρε με σχετική άνεση το πρώτο σετ, όμως η Ορεστιάδα φρόντισε να απαντήσει αμέσως σε όσους θεώρησαν πως το ματς δεν θα μετατραπεί σε ντέρμπι. Η ομάδα του Μπάμπη Σταματόπουλου διατήρησε σταθερά προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου σετ, έφτασε στο +4 με 16-20 και παρά την αντεπίθεση της Κηφισιάς (20-21) ισοφάρισε και έμεινε ζωντανή στην διεκδίκηση της πρόκρισης.

Με χαρακτηριστική άνεση η Κηφισιά πήρε ξανά το προβάδισμα στα σετ (2-1) με 25-19, ενώ το τέταρτο σετ κρίθηκε στο φινάλε. Το σύνολο του Κώστα Αρσενιάδη είχε ελαφρύ προβάδισμα σε όλο το σετ, με την Ορεστιάδα να ακολουθεί κατά πόδας, μέχρι το 21-20. Από κει και πέρα, η Κηφισιά ανέβασε κατακόρυφα στροφές και πανηγύρισε την σπουδαία πρόκριση με ένα σερί 5-0 για το τελικό 3-1 σετ.

Το δεύτερο εισιτήριο θα κριθεί ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον ΠΑΟΚ στις 19:30.

Τα σετ: 3-1 (25-20, 21-25, 25-19, 25-20)

ΑΟΠ Κηφισιάς (Αρσενιάδης) Νικολάκης 4 (1/2 επ., 3 μπλοκ), Χριστοφιδέλης 17 (14/18 επ., 3 μπλοκ, 67% υπ. – 40% άριστες), Μουρούτης 5 (2/3 επ., 3 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 2 (2/5 επ.), Πούλκο 16 (13/29 επ., 3 μπλοκ, 67% υπ. – 33% άριστες), Γιορντάνοφ 27 (25/49 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Ταμπουρατζής –λ (67% υπ. – 45% άριστες) / Κάπελλας –λ, Λάππας, Εφραιμίδης.

ΑΟ Ορεστιάδας (Σταματόπουλος) Νας 7 (7/22 επ.), Λέσκοφ 4 (3/4 επ., 1 άσο), Μορέλος 16 (13/29 επ., 3 μπλοκ, 64% υπ. – 43% άριστες), Λουκούμι 22 (20/38 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 71% υπ. – 53% άριστες), Πεντίδης 10 (6/13 επ., 4 ,μπλοκ), Αντιφάκος 5 (1/3 επ, 2 άσοι, 2 μπλοκ), Καρασαββίδης –λ (69% υπ. – 43% άριστες) / Αντωνιάδης-λ, Τσιουτσιουλούδης, Ιωαννίδης.