Γερμανία

«Ξέμπλεξε» η Χόφενχαϊμ (video)

Την τρίτη της νίκη στα πέντε τελευταία παιχνίδια πέτυχε η Χόφενχαϊμ, που συνέτριψε 6-2 τη Βόλφσμπουργκ για την 23η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα. Έχασαν έδαφος για Τσάμπιονς Λιγκ οι «λύκοι».

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε η Χόφενχαϊμ την αναμέτρηση με τη Βόλφσμπουργκ. Πετυχαίνοντας τη τρίτη της νίκη στα πέντε τελευταία παιχνίδια, η γηπεδούχος απομακρύνθηκε δέκα βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη, αφού με 29 στρογγυλοκάθισαν στη 10η θέση. Το σκορ άνοιξε στο 4ο λεπτό ο Φιρμίνο, για να ισοφαρίσει στο 15΄ για τους «λύκους» ο Ντοστ.

Από εκεί και έπειτα η Χόφενχαϊμ ήταν καταιγιστική. Σκόραρε τρία γκολ από το 37’ έως το 43΄ με τους Σούλε και Μοντέστε (δις) και μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία το δεύτερο ημίχρονο. Η Βόλφσμπουργκ που παρέμεινε 5η αλλά στο -2 από τις θέσεις που οδηγούν στο Τσάμπιονς Λιγκ, μείωσε στο 76΄με τον Πέρισιτς, όμως ακολούθησαν άλλα δύο γκολ για τους γηπεδούχους. Στο 82΄ ο Σαλίχοβιτς έκανε το 5-2 και στο 86΄ ο Σκίπλοκ το τελικό 6-2.

Αναλυτικά η 23η αγωνιστική:

Παρασκευή 28/2

Χέρτα Βερολίνου-Φράιμπουργκ 0-0

Σάββατο 1/3 (16.30)

Ντόρτμουντ-Νυρεμβέργη 3-0 (51’ Χούμελς, 64’ Λεβαντόφσκι, 83’ Μικιταριάν)
Λεβερκούζεν-Μάιντς 0-1 (37’ Τσούπο-Μότινγκ)
Βέρντερ Βρέμης-Αμβούργο 1-0 (19’ Γιανούσοβιτς)
Άουγκσμπουργκ-Ανόβερο 1-1 (55’ Κλαβάν – 21’ Ντιούφ)
Άιντραχτ Μπράουνσβαϊγκ-Γκλάντμπαχ 1-1 (52’ αυτ. Τεν Στέγκεν – 24’ Ραφαέλ)
Μπάγερν Μονάχου-Σάλκε 5-1 (3’ Αλάμπα, 15’, 28’, 76’ πεν. Ρομπέν, 24’ Μάντζουκιτς – 64’ Ραφίνια)

Κυριακή 2/3

Χόφενχαϊμ-Βόλφσμπουργκ 6-2 (4΄ Φιρμίνο, 37΄ Σούλε, 39΄ & 43΄ Μοντέστε, 82΄ Σαλίχοβιτς (πεν.), 86΄ Σκίπλοκ- 15΄ Ντοστ, 76΄ Πέρισιτς)
Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Στουτγκάρδη (18:30)