Χάντμπολ

Ξέρανε την ΑΕΚ στο τέλος ο Ολυμπιακός!

Θρυλική νίκη στο ΟΑΚΑ! Με γκολ του Αλβανού 30'' πριν το τέλος, ο Ολυμπιακός επικράτησε 20-19 της ΑΕΚ, στο πρώτο ντέρμπι της ιστορίας του με την «Ένωση» και συνεχίζει αήττητος στη Handball Premier!

«Ερυθρόλευκο» βάφτηκε το πρώτο ντέρμπι στην ιστορία του χάντμπολ, ανάμεσα στον Ολυμπιακό με την ΑΕΚ.

Ο σύλλογος του Πειραιά πέρασε με σκορ 20-19 από την έδρα των «ερυθρόλευκων» στην 4η αγωνιστική της Handball Premier, με τρομερό γκολ του Αλέξη Αλβανού 27’’ πριν το τελευταίο σφύριγμα και χαμένη ευκαιρία της ΑΕΚ αμέσως μετά.

Με αυτόν τον τρόπο οι «ερυθρόλευκοι» πανηγύρισαν την τρίτη νίκη τους σε τέσσερα ματς, ενώ οι «κιτρινόμαυροι» έμειναν για δεύτερο ματς μακριά από τη νίκη.

Με φόρα… γηπεδούχου μπήκε στο ματς η ΑΕΚ. Με πρωταγωνιστή τον Μυλωνά και τη βοήθεια των εξαιρετικών επεμβάσεων του Ραντούλοβιτς, οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν 5-2, μετά από δωδεκάμισι λεπτά παιχνιδιού, ενώ έφτασαν τη διαφορά στο +4 (8-4) στο 17:31. Ένα σερί τριών τερμάτων μείωσε στο γκολ για τους «ερυθρόλευκους» (8-7), ενώ στο γκολ του Ζαμπούνη για το 9-7 απάντησε ο Αλβανός (9-8).

Μετά από εξαιρετική απόκρουση του Ραντούλοβιτς, η ΑΕΚ πήρε ξανά προβάδισμα δυο γκολ, ενώ Σανίκης και Παπαδιονυσίου διαμόρφωσαν το 11-10 του ημιχρόνου.

Ο αιφνιδιασμός του Νικολαΐδη, τριάντα δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ήταν και η τελευταία φορά που έφτασε η ΑΕΚ στο +2 (12-10), με τον Ολυμπιακό να ανεβάζει ρυθμούς στη συνέχεια. Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κωστακίδη έφερε το ματς στα ίσα στο 14-14(43:52), με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν «χέρι-χέρι» από κει και πέρα.

Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν για πρώτη φορά τοπροβάδισμα στο 15-16 (50:50) και έκαναν το +2 στο 16-18. Λόκεν και Βραζάλιτσα ισοφάρισαν για την ΑΕΚ (18-18) (56:56), ενώ ο Χόγκας απάντησε στο γκολ του Τζηρά για την εκ νέου ισοφάριση των κιτρινόμαυρων (19-19) δύο λεπτά πριν το τέλος.

Στο τελευταίο λεπτό του ματς όλα πήγαν στραβά για την ΑΕΚ. Ο Παναγιώτης Νικολαΐδης είδε κόκκινη κάρταγια χτύπημα στο Σανίκη, με τον Αλέξη Αλβανό να πετυχαίνει το «χρυσό» γκολ των «ερυθρόλευκων» στα 27 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε.

ΑΕΚ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ/ ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ 19-20

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-2, 6-4, 8-5, 9-8, 11-10 (ημχ.), 12-12, 13-13, 14-14, 16-16, 16-18, 19-20
ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Χρ. Νικολαΐδης 1, Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 1, Γεωργιάδης, Χόγκας 4, Ζαμπούνης 1, Π. Νικολαΐδης 4, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Αντωνιάδης, Λόκεν 2, Δομπρής 1, Βαμβακάς, Βραζάλιτσα 1, Μυλωνάς 4, Αλικάκος
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τσακνής, Κωστακίδης 3, Τζηράς 2, Καραμπουρνιώτης, Σκρόμπιτς, Στουμπής, Κανδύλας 1, Σανίκης 7, Αλβανός 5, Παπαδιονυσίου 2, Φάμπατς, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Χάλαρης
Διαιτητές: Τζαφερόπουλος – Χασκής, Παρατηρητές: Μίγκας- Μπεμπέτσος. Δίλεπτα: 3-2, Πέναλτι: 2/2-3/5, Κόκκινη: 59:03 Π. Νικολαΐδης (δεν κρατήθηκε δελτίο)

Στο φύλλο αγώνα οι διαιτητές έγραψαν: Στο 59:03 αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα για επικίνδυνο παιχνίδι και για τον συγκεκριμένο αγώνα ο αθλητής της Α’ ομάδας (ΑΕΚ) Παναγιώτης Νικολαΐδης. Το δελτίο δεν κρατήθηκε.

Ο παρατηρητής έγραψε: Έγιναν ρίψεις αντικειμένων στον αγωνιστικό χώρο κατά την διάρκεια και μετά την λήξη του αγώνα. Ακολουθεί αναλυτική έκθεση.