Στίβος

«Ξέσπασε» για τους Ολυμπιακούς Αγώνες ο Τσάκωνας

Ο Λυκούργος Τσάκωνας «ρέφαρε» για τον αποκλεισμό του από τον τελικό των 200 μέτρων στους Ολυμπιακούς Αγώνες, σημειώνοντας την καλύτερη φετινή του επίδοση στο αγώνισμα στο Diamond League της Λωζάνης.

Ο Έλληνας πρωταθλητής των σπριντ τερμάτισε στην τέταρτη θέση του τελικού με 20.21 και άφησε στο παρελθόν το 20.31, δείχνοντας πως βρίσκεται σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση και πως μόνο από ατυχία δεν βρέθηκε στην τελική οκτάδα που θα διεκδικήσει τα μετάλλια στη Βραζιλία, αφού ήταν κοντά στα μισά της κούρσας, όμως δεν άντεξε στο τελικό σπριντ.

Πρώτος τερμάτισε ο πρωταθλητής Ευρώπης, Τσουράντι Μαρτίνα, με 19.81 που ισοδυναμεί με εθνικό ρεκόρ Ολλανδίας, δεύτερος ήταν ο «ασημένιος» Ολυμπιονίκης, Αλόνσο Εντουαρντ, με 19.92 που ισοδυναμεί με την καλύτερη φετινή του επίδοση και τρίτος ήταν ο Τζαμαϊκανός Τζούλιαν Φόρτε με 20.16, επίσης, την καλύτερη φετινή του επίδοση.