Βόλεϊ

Ξέσπασε στον Εύοσμο ο Ολυμπιακός

Στον Εύοσμο ξέσπασε μετά την ήττα στην πρεμιέρα ο Ολυμπιακός, ο οποίος επιβλήθηκε με 3-1 σετ του τοπικού Αίαντα, στη δεύτερη αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.

Μόνο για ένα σετ είχε αντίπαλο ο Ολυμπιακός στον Εύοσμο, όπου επικράτησε με 3-1 σετ του Αίαντα, στη δεύτερη αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.

Οι «ερυθρόλευκες» έκαναν επανεκκίνηση μετά το στραβοπάτημα της πρεμιέρας, χωρίς να αντιμετωπίσουν μεγάλες δυσκολίες, έχοντας για όπλο το σερβίς που απέφερε 15 άσους, ενώ ξεχώρισαν οι Χίπε και Έμοντς.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 2-0 σετ, με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 2-1 έχοντας κορυφαία την Γκουίτζι. Η Χίπε «όπλισε» στο τέταρτο σετ και έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό που έκανε το 3-1 σετ με 25-18.

Τα σετ: 1-3 (18-25, 11-25, 25-20, 18-25)
*Οι πόντοι του Αίαντα Ευόσμου προήλθαν από 8 άσσους, 36 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 15 άσσους, 46 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Αίας Ευόσμου (Ζωλασταθιάδης): Χαμαλίδη, 4 (2/6 επ., 2 άσσοι), Κόγιτς-Τζούριτς 9 (7/25 επ., 2 μπλοκ, 43% υπ. - 33% άριστες), Ανδρονικίδου 2 (1/5 επ., 1 άσσος, 28% υπ. - 17% άριστες), Γκουίτζι 16 (15/28 επ., 1 μπλοκ) / Κούση 9 (8/14 επ., 1 άσσος), Βλάχου 8 (3/7 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ) / Ιακωβίδου (λ, 73% υπ. - 40% άριστες), Γιορανίδη 1 (άσσος), Δαμιανίδου.

Ολυμπιακός (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 9 (4/7 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Μέιφιλντ 11 (8/17 επ., 3 άσσοι, 38% υπ. - 38% άριστες), Λαμπρούση 9 (3/5 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 1 (1/1 επ.), Χίπε 16 (10/20 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ), Έμοντς 17 (13/21 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 19% υπ. - 14% άριστες) / Κοκκινάκη (λ, 47% υπ. - 37% άριστες), Μιλιντίγιεβιτς (λ, 75% υπ. - 75% άριστες), Βλαχάκη 1 (1/1 επ.), Χριστοδούλου 7 (6/7 επ., 1 άσσος), Ζακχαίου.