Euroleague

Ξύπνησε στο τέλος, έριξε κατοστάρα

Η Φενέρ χρειάστηκε τρεις περιόδους για να παίξει άμυνα στην Ουκρανία, αλλά παρόλα αυτά, πήρε το ροζ φύλλο με στην Ουκρανία με 102-84, με ένα επί μέρους 31-7 στην τελευταία περίοδο

Ο Ομπράντοβιτς σίγουρα έχει πολλή δουλειά για να κόψει τις κακές συνήθειες, όπως αυτή της περιορισμένης όρεξης στην άμυνα την Φενέρ. Παρόλα αυτά, αρκούσε μια περίοδος, η τελευταία, για να αλλάξει άρδην η εικόνα του ματς κι από το ενδεχόμενο ενός σοκ στην πρεμιέρα, να φτάσει σε μια μεγάλη νίκη με 102-84, η τουρκική ομάδα, που είχε 7 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Από τους γηπεδούχους που αδικούνται από την τελική έκταση της διαφοράς, ο Λαβρίνοβιτς είχε 21 πόντους.

Oι Ουκρανοί, στην παρθενική τους εμφάνιση στην Ευρωλίγκα, κάθε άλλο, παρά ψαρωμένοι έδειξαν. Μπορεί η πρώτη περίοδος, να έκλεισε με την Φενέρ να έχει προβάδισμα τριών πόντων, ωστόσο με τους Στρέλνιεκς και Εϊχερν να τραβάνε το κουπί στο σκοράρισμα (10 πόντους έκαστος στο πρώτο μέρος) κατάφεραν να βρίσκονται μέσα στο παιχνίδι. Με ένα επί μέρους 9-2 στο 15’ βρέθηκαν να προηγούνται με 33-28, με την τουρκική ομάδα ν’ απαντά με ένα δικό της σερί 8-0. Ωστόσο με τον Σάμερς ν’ αναλαμβάνει δράση στο φινάλε της δεύτερης περιόδου, η Μπουντιβέλνικ έκλεισε την πρώτη περίοδο, προηγούμενη με 43-41. Από την Φενέρ στο πρώτο μέρος ο Μαχμούτογλου με 10 και ο Ζόριτς με 8 ήταν αυτοί που ξεχώρισαν.

Στην 3η περίοδο η Φενέρ έπαιζε άμυνα με τα μάτια. Αρχικά ο Έιχερν και στην συνέχεια ο Λαβρίνοβιτς σμπαράλιασαν την άμυνα της Φενέρ, που δέχτηκε 34 πόντους σε αυτή την περίοδο, αλλά έβαλε και 30. Ο έμπειρος Λιθουανός, σημείωσε 12 πόντους στο 3ο κομμάτι του ματς, με τον Σάμερς με τρίποντο να διαμορφώνει το 77-71, στο φινάλε της περιόδου.

Στην 4η περίοδο η ουκρανική ομάδα, ξάφνου βραχυκύκλωσε. Μπορεί ο Ομπράντοβιτς να δοκίμασε κάποια σχήματα χωρίς πεντάρι, ωστόσο ο Βίντμαρ ήταν εκείνος που εκκίνησε την αντεπίθεση, με τον ΜακΚάλεμπ, τον Μπογκντάνοβιτς και τον Κλέιζα να αφυπνίζονται και να οδηγούν τελικά την Φενέρ σε μια ανέλπιστα ευρεία νίκη με 102-84.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 43-41, 77-71, 84-102

Μπουντιβέλνικ (Μπαγκάτσκις): Μίναρντ 7, Εϊχερν 16 (4), Σάμερς 12 (2), Ντάουνς 7 (1), Λαβρίνοβιτς 21 (1), Ντροζντόφ, Γκορμπένκο 2, Στρέλνιεκς 14 (2),Ανισίμοφ 3, Ανικιένκο 2

Φενέρμπαχτσε Ούλκερ (Ομπράντοβιτς): Σιπαχί 2, Μαχμούτογλου 12 (2), Μπογκντάνοβιτς 21 (1), Μπιέλιτσα 11 (3),Βίντμαρ 9, ΜακΚάλεμπ 11, Κλέιζα 12, Ζόριτς 10, Πρέλντζιτς 14 (2)

Επιμέλεια: Κώστας Μιαούλης