Χάντμπολ

Κυπελλούχος ο ΠΑΟΚ!

Ο «δικέφαλος» του Βορρά νίκησε 32-31 την Νέα Ιωνία στον τελικό του 14ου Φάιναλ φορ

Μετά από έναν τελικό- διαφήμιση για το ελληνικό γυναικείο χάντμπολ ο ΠΑΟΚ αναδείχθηκε Κυπελλούχος επικρατώντας της Νέας Ιωνίας με 32-31 στο κατάμεστο «Σπίτι του Χάντμπολ» στη Μίκρα Θεσσαλονίκης.
Ο «δικέφαλος» του Βορρά κατέκτησε το 2ο Κύπελλο της ιστορίας του μετά από αυτό του 2014 στη Βέροια, ενώ αυτό ήταν το 3ο γενικά τρόπαιο του τμήματος, αφού έχει στην συλλογή του και ένα πρωτάθλημα 2013.
Ο ΠΑΟΚ είχε σε καταπληκτική ημέρα την Λένα Μούρνου που πέτυχε 12 γκολ και επιλέχθηκε παμψηφεί MVP από τους εκπροσώπους των ΜΜΕ.

Η ομάδα της Γρηγορίας Γκόλια ξεκίνησε πολύ δυνατά (4-1) με την Τσαουσίδου να βρίσκει δίχτυα από θέση εξτρέμ και κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 7-5 στο 10:35.
Η Νέα Ιωνία με σερί 3-0 πέρασε για πρώτη φορά μπροστά (7-8) με τέρμα της Χρονοπούλου στο 14:25 και μέχρι το 20:28 έλεγχε το παιχνίδι, προηγούμενη με δύο γκολ (10-12).
Στο τελευταίο δεκάλεπτο του ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να προηγηθεί 15-12 με σερί 5-0, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 16-13.
Ο «δικέφαλος» του Βορρά συνέχισε με κεκτημένη ταχύτητα και στο 31:23 έφτασε στο +5 (18-13) με την Άννα Μίλασιτς, ενώ έλεγχε το παιχνίδι μέχρι το 47’.

Η ομάδα της Σοφίας Ναϊσίδου ξαναμπήκε στην διεκδίκηση του ματς με την είσοδο της Χατζηπαρασίδου, η οποία πέτυχε τέσσερα γκολ από θέση εξτρέμ και ένα από αιφνιδιασμό, ενώ ισοφάρισε μάλιστα σε 23-23 με το επιμέρους σκορ της Νέας Ιωνίας να είναι 5-1 (από 22-18 στο 40’).
Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα της Αθήνας προηγήθηκε με την Χρονοπούλου (25-26), την Τσάκαλου (26-27) και την Παπά (27-28) στο 52:02. Με την Μούρνου να σκοράρει δις ο ΠΑΟΚ πέρασε ξανά μπροστά (29-28) στο 53:13, ενώ λίγο αργότερα με δύο συνεχόμενα γκολ της Τσαουσίδου έφτασε στο 31-29 και στο 32-30 με την Μάστακα από θέση πίβοτ. Στο 57:30 η Νέα Ιωνία κέρδισε πέναλτι και αποβολή. Η Τζέριτς απόκρουσε το πέναλτι της Τσάκαλου, ενώ στην επαναφορά κέρδισε ξανά πέναλτι, αλλά η Μπράουερ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.
Στα τελευταία δευτερόλεπτα η Νέα Ιωνία μείωσε σε 32-31 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

ΠΑΟΚ- ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ 32-31
Τα πεντάλεπτα: 4-2, 6-5, 7-8, 9-11, 13-12, 16-13 (ημχ.), 19-15, 22-18, 23-21, 25-26, 30-29, 32-31
ΠΑΟΚ (Γρηγορία Γκόλια):
Νούλα 2, Τζέριτς, Μάστακα 3, Μίλασιτς 6, Στρατάκη, Βαφειάδου 2, Παπάζογλου, Μούρνου 12, Τσαουσίδου 7, Παύλου, Καρσανίδου, Ράτσικα, Τσομπανίδου, Μπατζαρακούδη, Κωστοπούλου, Κοκτσίδου.
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ (Σοφία Ναϊσίδου): Κεπεσίδου, Μπαλάφα 1, Αργυροπούλου, Μπράουερ 4, Παπανικολάου 3, Πάπα 5, Σαϊντοβα, Ζηγούρα, Ζηνωνίδου, Τσάκαλου 8, Διακογιάννη, Χατζηπαρασίδου 5, Βασιλειάδου, Μασμανίδου, Χρονοπούλου 5, Στουγιαννίδου.
Διαιτητές: Μπέτμαν- Τζαφερόπουλος, δίλεπτα: 3-3, πέναλτι: 3/4-2/6.

Δηλώσεις
Γρηγορία Γκόλια (προπονήτρια ΠΑΟΚ): «Ήταν ένα εκπληκτικό παιχνίδι για το γυναικείο χάντμπολ με πολύ ποιοτικές ελληνίδες παίκτριες, οι οποίες αξίζουν μεγαλύτερη προσοχή. Συγχαρητήρια στα κορίτσια για την εμφάνιση και το κύπελλο, δούλεψαν σκληρά και το άξιζαν».

Λένα Μούρνου (MVP τελικού): «Σε κάποιες φάσεις το πήρα πάνω μου, αλλά η ομάδα κερδίζει, όχι μία παίκτρια. Ήταν ένας πολύ ποιοτικός τελικός υψηλού επιπέδου. Ήμασταν συγκεντρωμένες και καταφέραμε να φέρουμε στον Σύλλογο ένα ακόμα τρόπαιο».

Σοφία Ναϊσίδου (προπονήτρια Νέας Ιωνίας): «Συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ. Παρά την στεναχώρια μας, πιστεύω ότι είναι καλό και άλλες ομάδες να κερδίζουν τίτλους και να παίρνουν δύναμη από αυτούς, έτσι ώστε γενικά το γυναικείο χάντμπολ να ανεβαίνει επίπεδο. Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ο τελικός Κυπέλλου είναι διαφορετικό ματς από το πρωτάθλημα που μετράει η διάρκεια. Παίζει ρόλο ποιος το θέλει περισσότερο και ποιος κάνει λάθη. Δυστυχώς η δικιά μου ομάδα ήταν αυτή που έκανε τα περισσότερα κυρίως στην άμυνα».

Λαμπρίνα Τσάκαλου (πλέι μέικερ Νέας Ιωνίας): «Ήταν ένας τελικός όπως τον περιμέναμε. Είχαμε προβλήματα στην άμυνα, αφού το κέντρο μας δεν λειτούργησε σωστά. Στα τελευταία λεπτά δεχθήκαμε εύκολα τέρματα. Γενικά ήταν ένα παιχνίδι πολύ καλό που κρίθηκε στις λεπτομέρειες».