Πόλο

«Λύγισε» στα πέναλτι

Στα πέναλτι (11-12) «λύγισε» η Εθνική πόλο Νεανίδων από τις ΗΠΑ κα θα διεκδικήσει την τρίτη θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Μαδρίτης.

Η Εθνική πόλο Νεανίδων έχασε 11-12 στα πέναλτι (κ.α 9-9) από τις ΗΠΑ στον ημιτελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της Μαδρίτης και θα διεκδικήσει την τρίτη θέση στην Κυριακή κόντρα σε έναν εκ των Καναδά ή Ουγγαρίας, ενώ οι Αμερικανίδες το χρυσό.

Οι παίκτριες του Γιώργου Μορφέση προηγήθηκαν 5-2 στην πρώτη περίοδο, όμως βρέθηκαν πίσω με 5-6 στη δεύτερη περίοδο, αφού δεν κατάφεραν να σκοράρουν σε εκείνο το διάστημα. Στην τρίτη δεν σκόραραν οι Αμερικανίδες και αυτή «έκλεισε» στο 6-8 υπέρ μας, όμως στην τέταρτη η κούραση επηρέασε τις διεθνείς μας και στα τελευταία λεπτά δέχτηκαν την ισοφάριση.

ΚΙ ΑΛΛΟ ΧΑΜΕΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ
Γκολ για τις ΗΠΑ 11-10. Μένει ακόμη ένα, πρέπει να το βάλουμε και να μην πράξουν το ίδιο οι αντίπαλές μας.
ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΩΡΑ 11-11
Οι ΗΠΑ σκοράρουν και περνούν στον τελικό με 11-12.

Οκτάλεπτα: 2-5, 4-1, 0-2, 3-1, πεν. 3-2

Σκόρερ Ελλάδας: Πλευρίτου Ελ. 5, Ξενάκη 2, Πλευρίτου Β. 2, Χυδηριώτη 1, Σώρα 1

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός, μετά τη λήξη του αγώνα, τόνισε πως: "Αποδείξαμε ότι είμαστε μια από τις καλύτερες ομάδες στον κόσμο. Όλοι είπαν ότι αυτός ο αγώνας ήταν σαν μεγάλος τελικός. Τί να κάνουμε; Σταθήκαμε για άλλη μια φορά άτυχοι στα πέναλτι, εκεί όπου όταν φτάνεις όλα μπορούν να γίνουν. Αφήνουμε πίσω μας πλέον αυτόν τον αγώνα και κοιτάμε τον αυριανό ''μικρό" τελικό, γιατί αυτά τα κορίτσια δεν θα έχουν άλλη ευκαιρία να πάρουν ένα μετάλλιο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα".

Επιμέλεια: Παναγιώτης Βλαχαδάμης