Βόλεϊ

Λύγισε τον Παναθηναϊκό ο Εθνικός

Μεγάλη νίκη επί του Παναθηναϊκού πήρε με 3-0 ο Εθνικός Πειραιά. Με το ίδιο σκορ ο Ολυμπιακός επικράτησε του Ηρακλή Χαλκ. ενώ νίκη σε θρίλερ με τον Εθνικό Αλεξ/πολης πήρε στο τάι μπρέικ ο Παμβοχαϊκός.

Νικητής έφυγε από το Μετς ο Εθνικός Πειραιά, ο οποίος επικράτησε 3-0 σετ του Παναθηναϊκού στο πλαίσιο της έβδομης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας.

Οι Πειραιώτες εκμεταλλεύτηκαν την ανωτερότητα που έδειξαν στις λεπτομέρειες και, παρά την απειρία που τους οδήγησε σε εύκολα λάθη, πανηγύρισε σημαντικό τρίποντο.

Κορυφαίοι για τους Πειραιώτες ήταν οι Νάιτ και Σπυριούνης, ενώ για τους «πράσινους» ξεχώρισε ο Σιλμπερνάγκελ.

Άνετη νίκη με 3-0 σετ επί του Ηρακλή στην Χαλκίδα πήρε ο Ολυμπιακός, με τους γηπεδούχους να πιέζουν μόνο στο τρίτο σετ.

Ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός στο πρώτο και το δεύτερο σετ, διατηρώντας διαφορά που του έδωσε εύκολα το προβάδισμα, ενώ στο τρίτο σετ το ματς έγινε θρίλερ, με την εμπειρία των ερυθρόλευκων να μετράει στο 26-28 που διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Μεγάλο διπλό στο τάι μπρέικ πανηγύρισε ο Παμβοχαϊκός στην Αλεξανδρούπολη, όπου επικράτησε επί του τοπικού Εθνικού.

Η ομάδα της Βόχας προηγήθηκε δύο φορές στα σετ, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν ισάριθμες. Στο τάι μπρέικ, όμως, ο Παμβοχαϊκός ανέτρεψε το ελαφρύ προβάδισμα που πήρε ο Εθνικός στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, πήρε τα ηνία και έφτασε στη μεγάλη νίκη.