Euroleague

«Λυτρωτής» ο Άιβερσον!

Με καλάθι του Κόλτον Άιβερσον, στα τελευταία δευτερόλεπτα, ύστερα από ασίστ του Ερτέλ, η Λαμποράλ Κούτσα επικράτησε 91-90 της Γαλατασαράι και πέτυχε τη δεύτερη της νίκη στον 4ο όμιλο της Ευρωλίγκας.

Ύστερα από ματς-θρίλερ, η Λαμποράλ Κούτσα επικράτησε 91-90 τη Γαλατασαράι και έφτασε τη δεύτερη της νίκη στον τέταρτο όμιλο της Ευρωλίγκας. Καθοριστικός στο τέλος για τους Βάσκους ήταν ο Κόλτον Άιβερσον, ο οποίος πέτυχε το νικητήριο καλάθι στα τελευταία δευτερόλεπτα, υποδεχόμενος μία πάσα «πάρε-βάλε» από τον Ερτέλ. Στους 17 πόντους σταμάτησε ο Αμερικανός σέντερ, όσους είχε και ο Γάλλος γκαρντ, ενώ ο Σάσα Βούγιατσιτς στο ντεμπούτο του πρόλαβε να σημειώσει 14 πόντους.

Από τους ηττημένους πρώτος σκόρερ ήταν ο Ζόραν Έρτσεγκ με 24 πόντους, ενώ Βλάντιμιρ Μίτσοβ σταμάτησε στους 20.

Ντέρμπι με το… τζάμπολ ήταν η αναμέτρηση, με τη Γαλατασαράι να βάζει δύσκολα στη Λαμποράλ Κούτσα και έτσι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να τη βρίσκει μπροστά (23-24). Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, με την τουρκική ομάδα να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη με δύο πόντους (47-49).

Στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου, η Γαλατά έφτασε ακόμα και στο +8 (51-59), αλλά μέχρι το τέλος η Λαμποράλ Κούτσα βρήκε τις λύσεις και έτσι στο τέλος το σκορ ήταν στο 70-70. Το ντέρμπι καλά κρατούσε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Εργκίν Αταμάν συντηρεί ένα μικρό προβάδισμα, αλλά τους γηπεδούχους να φτάνουν στο +3 (89-86), 1:30’’ πριν το τέλος, αλλά ο Αρόγιο με το προσωπικό του… σόου έφερε ξανά τους φιλοξενούμενους μπροστά (89-90). Στην τελευταία επίθεση, η ομάδα του Μάριο Κρέσπι είχε την μπάλα, με τον Ερτέλ να πασάρει σωστά στον Άιβερσον και τον Αμερικανό σέντερ να διαμορφώνει το τελικό 91-90!

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 47-49, 70-70, 91-90.

Λαμποράλ Κούτσα (Κρέσπι): Αιβερσον 17, Κοζέρ 7 (1), Σενγκέλια 6, Πέρκινς 3 (1), Χάμιλτον 5, Τιγί 2, Βούγιασιτς 14 (3), Σαν Εμετέριο 8 (1), Ερτέλ 17 (2), Μπερτανς 12 (2).

Γαλατάσαραϊ (Αταμάν): Μίτσοφ 20 (2), Έρτσεγκ 24 (6), Γκονλούμ 5, Βουγιούκας 4, Αλντεμίρ 14 (9 ριμπ.), Αραντόρι 2, Αρόγιο 11 (2 τριπ., 8 ασίστ), Γκιουλέρ 7(1), Αρσλάν 3.