Super League 2

«Μάγκικη» ΑΕΛ! (video)

«Φρένο» στην... κατρακύλα έβαλε η ΑΕΛ! Βγάζοντας «μαγκιά» και κάνοντας την ολική ανατροπή απέναντι στον Τύρναβο (2-1), οι βυσσινί παρέμειναν στο κόλπο της εισόδου στα πλέι οφ.

Πάθος, πείσμα και ψυχολογία που της έλειπαν τις προηγούμενες αγωνιστικές (όπου μέτραγε δύο ισοπαλίες και μια ήττα) έβγαλε απόψε η ΑΕΛ!

Κόντρα στο προβάδισμα του Τυρνάβου, οι «βυσσινί» κατάφεραν προς το τέλος να κάνουν την ολική ανατροπή και παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 2-1, βρέθηκαν εκ νέου στο -3 απ’ την Ζάκυνθο και την τριάδα των πλέι οφ.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ με τον Όττα στο 27’ σε μια φάση που σήκωσε θύελλα αντιδράσεων, δεδομένου ότι ο διαιτητής αρχικά σφύριξε πέναλτι(!), αλλά στη συνέχεια… άφησε πλεονέκτημα, με τους παίκτες της ΑΕΛ να διαμαρτύρονται έντονα.

Όπως και να ‘χει, δέκα λεπτά αργότερα, το «αλογάκι» κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Έστω κι αν δεν σκόραρε κάποιος απ’ τους παίκτες του Τζαναβάρα, αλλά ο… αντίπαλος Παληγεώργος που σημείωσε αυτογκόλ. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν ακόμα περισσότερο και στο 85’ δικαιώθηκαν μετά από φάση διαρκείας, όπου ο Μπανούσης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και διαμόρφωσε το τελικό 1-2!