Βόλεϊ

Με ανατροπή γλίτωσε ο ΠΑΟΚ

Δύσκολη νίκη επί του Παμβοχαϊκού πήρε ο ΠΑΟΚ, που ανέτρεψε το εις βάρος του 2-0 και πανηγύρισε νίκη στο τάι μπρέικ στην πέμπτη αγωνιστική της Volleyleague ανδρών.

Με ανατροπή λύγισε τον Παμβοχαϊκό ο ΠΑΟΚ, ο οποίος πανηγύρισε στο τάι μπρέικ, στο ματς της πέμπτης αγωνιστικής της Volleyleague ανδρών.

Ο «Δικέφαλος του βορρά» άφησε εκτός αγωνιστικού χώρου τον καλό του εαυτό στα δύο πρώτα σετ και βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ από το φοβερό φέτος σύνολο του Βραχατίου, όμως τον… θυμήθηκε ξανά στη συνέχεια και πέτυχε μεγάλη ανατροπή.
Κορυφαίος για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Γκόρτσανιουκ με 20 πόντους, ενώ για τον Παμβοχαϊκό ξεχώρισε μακράν ο Ολιβέιρα με 33.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο ματς και άρχισαν από νωρίς να χτίζουν τη διαφορά που, με ένα επιμέρους σερί 2-10, έφτασε στο +6 (10-16) και διατηρήθηκε μέχρι τέλους για το 1-0 με 25-19. Αντίστοιχη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο σετ, με τον Παμβοχαϊκό να χτίζει διαφορά τριών τεσσάρων πόντων και να τη διατηρεί στη μεγαλύτερη διάρκεια. Ο ΠΑΟΚ έκανε την αντεπίθεσή του με πρωταγωνιστή τον Χιμένεθ και σερί πέντε πόντων, παίρνοντας τα ηνία στο 20-19, όμως ο Ολιβέιρα «απάντησε» σε κρίσιμα σημεία και έφερε στο +2 (22-24) τους φιλοξενούμενους, ανοίγοντας το δρόμο για το 2-0 με 25-23.

Το ματς ξεκίνησε να «ανάβει» στο τρίτο σετ, με τον ΠΑΟΚ να ανεβάζει κρατάει για πρώτη φορά τον έλεγχο του σκορ. Ο Παμβοχαϊκός πέρασε μπροστά στο 17-18 και στο 18-19 με τον Ολιβέιρα, με τον ΠΑΟΚ να τρέχει σερί επτά πόντων για το 2-1 με 25-19.

Αντίστοιχα και στο τέταρτο σετ, ο ΠΑΟΚ διατήρησε ψηλά τον ρυθμό και πήρε τα ηνία, φτάνοντας εύκολα στο +4 (18-13). Ο Παμβοχαϊκός μάζεψε τη διαφορά και μείωσε στον πόντο στο 21-20,με τους Γκόρτσανιουκ, Μπούτο και Χιμένεζ να κάνουν το 2-2 με 25-22.

Οι αντιστάσεις του Παμβοχαϊκού στο τάι μπρέικ κράτησαν μέχρι το 10-7, με τον ΠΑΟΚ, από κει και πέρα, να τρέχει σερί έξι πόντων που του έδωσε τη νίκη και τους δύο βαθμούς στο ματς.