Euroleague

Με Παναθηναϊκό ο Ερυθρός Αστέρας!

Στον 5ο όμιλο -του Παναθηναϊκού- του TOP 16 της Ευρωλίγκας θα είναι ο Ερυθρός Αστέρας, ο οποίος νίκησε 90-82 τη Λαμποράλ Κούτσα και τερμάτισε στη 2η θέση του 4ου ομίλου. Με Ολυμπιακό οι Ισπανοί.

Τη δεύτερη θέση του τέταρτου ομίλου κατέκτησε ο Ερυθρός Αστέρας, μετά τη νίκη (90-82) επί της Λαμποράλ Κούτσα –στην άδεια «Χάλα Πιονίρ»- και έτσι θα συμμετάσχει στο πέμπτο γκρουπ του TOP 16 της Ευρωλίγκας, με Παναθηναϊκό και Γαλατασαράι. Αντίθετα, η ισπανική ομάδα θα είναι στον έκτο όμιλο, αυτόν του Ολυμπιακού.

Κορυφαίος για τους «ερυθρόλευκους» ήταν ο Μάρκους Ουίλιαμς με 23 πόντους, ενώ άλλους 12 πόντους με ισάριθμα ριμπάουντ πρόσθεσε ο Μαριάνοβιτς. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μπέρτανς με 16 πόντους.

Πιο δυνατά μπήκε ο Ερυθρός Αστέρας στην αναμέτρηση, έχοντας μία διαφορά πέντε πόντων (12-7) στα μισά της περιόδου. Όμως, η Λαμποράλ Κούτσα ισορρόπησε την κατάσταση και με πρωταγωνιστή τον Μάικ Τζέιμς στο τέλος, διαμόρφωσε το 18-18. Το ίδιο καλά μπήκαν και στη δεύτερη περίοδο οι Ισπανοί, φτάνοντας ακόμα και στο +9 (22-31). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και πήραν εκ νέου το προβάδισμα (41-39), αλλά οι παίκτες του Ναβάρο με «όπλο» την ευστοχία από την περιφέρεια δεν άφησαν να ξεφεύγει η κατάσταση, με το σκορ στο πρώτο ημίχρονο να ήταν στο 46-45.

Το ματς ήταν ντέρμπι στα πρώτα τέσσερα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (52-52). Όμως, από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Ερυθρός Αστέρας πήρε τα ηνία της αναμέτρησης, κλείνοντας την περίοδο στο +7 (70-63). Η Λαμποράλ Κούτσα έκανε μία προσπάθεια να μείνει κοντά στο σκορ (70-68), ωστόσο οι Σέρβοι έκαναν ένα μίνι-ξέσπασμα, παίρνοντας μία διαφορά ασφαλείας, φτάνοντας στη νίκη με το τελικό 90-82.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 46-45, 70-63, 90-82.

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Ουίλιαμς 23 (3/6 τρίποντα, 8 ασίστ), Ντάνγκουμπιτς 9 (1), Μίτροβιτς 10 (9 ριμπάουντ), Λάζιτς 2, Μπλάζιτς 11 (1), Κάλινιτς 5, Μαριάνοβιτς 12 (12 ριμπάουντ), Τζένκινς 5, Γιόβιτς 3, Ζίρμπες 9.

Λαμποράλ Κούτσα (Ναβάρο): Τζέιμς 13, Άιβερσον 5, Κοζέρ 10(1), Σενγκέλια 2, Ντιόπ, Τίγι 14(2/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπέγκιτς 2, Βούγιασιτς 3, Σαν Εμετέριο 9(1), Ερτέλ 8 (2/3 τρίποντα, 7 ασίστ), Μπέρτανς 16 (4).