Βόλεϊ

Με… περίπατο το 1-0 ο Ολυμπιακός!

Μετά την απώλεια του πρώτου σετ, ο Ολυμπιακός σοβαρεύτηκε και... παρέυσε τον Πανναξιακό (3-1) κάνοντας το 1-0 στη σειρά των τελικών!

Γκαζωμένος για το πέμπτο συνεχόμενο πρωτάθλημα εμφανίστηκε στον πρώτο τελικό ο Ολυμπιακός!

Αν και έχασαν το πρώτο σετ από τον μαχητικό Πανναξιακό, στη συνέχεια οι ερυθρόλευκες ανέβασαν στροφές, και δια περιπάτου έκαναν το 1-0 στη σειρά (3-1 σετ) μέσα στο Μελίνα Μερκούρη.

Ο Πανναξιακός μπήκε πιο δυνατά στο πρώτο σετ και κατάφερε από χωρίς να πάρει ένα μικρό προβάδισμα (10-12, 16-18). Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 20-20 αλλά έχασε το σερβίς (20-21) με την Λαμπρούση σε πρώτο χρόνο να κάνει το 21-21. Οι φιλοξενούμενες με τη Ζακχαίου πήραν κεφάλι με 21-22, στην επόμενη φάση Ζακχαίου-Δρακουλίδου μπλόκαραν τη Μαλασάι για το 21-23 ενώ και πάλι η Κύπρια μπλοκέρ έκανε το 21-24. Το φινάλε στο πρώτο σετ έγραψε η Τοτσίδου με μπλοκ στη Χίπε για το 21-25 (0-1).

Στο δεύτερο σετ, η εικόνα του ματς άλλαξε ο Ολυμπιακός μείωσε τα λάθη του και πίεσε τον ΠΑΟΝ από το σερβίς με αποτέλεσμα να «χτίσει» διαφορά ασφαλείας (20-10). Οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν να γεμίσουν το σετ και η Χριστοδούλου με άσο έφερε την ισοφάριση για τις «ερυθρόλευκες» με 25-15 (1-1).

Κυρίαρχος και στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός, παρότι ο Πανναξιακός προσπάθησε στις αρχές του σετ να βρίσκεται κοντά στο σκορ (9-8). Οι γηπεδούχες με τη Χίπε να βρίσκει ρυθμό για τα καλά, πήραν μεγάλη διαφορά (20-11) με το σετ να ολοκληρώνεται 25-13 (επίθεση Λαμπρούση) και τον Ολυμπιακό να προηγείται με 2-1 σετ.

Ίδια εικόνα και στο τέταρτο σετ με τον Ολυμπιακό να διατηρεί την καλή απόδοση των δυο προηγούμενων σετ, δυσκολεύοντας τον Πανναξιακό στην ανάπτυξη. Οι «ερυθρόλευκες» χωρίς να αντιμετωπίζουν πρόβλημα ολοκλήρωσαν με +11 (25-14) και έγραψαν με 3-1 σετ το φινάλε.

Τα σετ: 21-25, 25-15, 25-13, 25-14

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Λαζάρεβιτς 13 (10/36 επ, 3 μπλοκ, 60% υπ - 35% άριστες), Μαλασάι 12 (10/37 επ, 1 άσος, 1 μπλοκ, 50% υπ - 32% άριστες), Λαμπρούση 11 (9/16 επ, 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 6 (2/4 επ, 2 άσοι, 2 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 15 (11/15 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Κοκκινάκη (λ, 54% υπ - 46% άριστες).

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Ρούσης): Φρέσκο 17 (16/48 επ, 1 μπλοκ), Πότοκαρ 9 (7/33 επ, 2 μπλοκ, 22% υπ - 17% άριστες), Δρακουλίδου, Οικονομίδου 10 (7/14 επ, 1 άσος, 2 μπλοκ), Τοτσίδου 4 (2/30 επ, 1 άσος, 1 μπλοκ, 36% υπ - 17% άριστες), Ζακχαίου 9 (5/16 επ, 1 άσος, 3 μπλοκ) / Κακουράτου (λ, 30% υπ - 15% άριστες), Σεφεριάδου, Ξαγοραράκη.

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς (προπονητής Ολυμπιακού): «Μετά την απώλεια του πρώτου σετ δεν αλλάξαμε κάτι, δεν παίξαμε άσχημα στη ρεσεψιόν και στο σερβίς αλλά κάναμε πολλά λάθη. Απλά στην αρχή του δεύτερου σετ μειώσαμε τα λάθη και βελτιωθήκαμε στην άμυνα και έτσι ήρθε το θετικό αποτέλεσμα. Περιμένω πιο δύσκολο ματς στη Νάξο. Αύριο μετά από πολύ καιρό τα κορίτσια θα έχουν ρεπό για ξεκουραστούν γιατί χρειαζόμαστε να παίξουμε καλύτερα στη Νάξο».

Γιώργος Ρούσης (προπονητής Πανναξιακού): «Για να κερδίσεις τον Ολυμπιακό χρειάζεται διάρκεια και υπομονή δεν είναι μια ομάδα που θα βγάλει εύκολα λάθη. Είναι πάρα πολύ δυσκολο μια ομάδα όπως είμαστε εμείς να παίζει έτσι, θέλει συγκέντρωση και το μυαλό συνέχεια να δουλεύει. Το αποτέλεσμα είναι φυσιολογικό απλά χρειάζεται περισσότερη υπομονή. Δώσαμε ένα εύκολο σετ στον Ολυμπιακό και μετά ηταν φυσιολογικό όπως ήρθε το αποτέλεσμα. Τα παιδιά κατά κύριο λογο η ομάδα είναι άπειρη. Εμείς έχουμε κάποια τακτική και δεν θα την αλλάξουμε, απλά πρέπει να αλλάξουμε την αντίμετωπιση των φάσεων μέσα στο παιχνίδι».