Χάντμπολ

Με την Ιταλία για τετράδα

Η Εθνική Ανδρών έχασε 2-1 από την Τουρκία και στα προημιτελικά θα αντιμετωπίσει την διοργανώτρια χώρα στους 1ους Μεσογειακούς Αγώνες Παραλίας

Αποστολή στη Πεσκάρα
Κωνσταντίνος Χατζηδημητρίου

Αν κέρδιζε, θα είχε ευκολότερο αντίπαλο (Αλγερία) στα προημιτελικά, ωστόσο και η Ιταλία θεωρείται μια ομάδα στα μέτρα της Εθνικής Ανδρών.
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ηττήθηκε 2-1 (23-16, 13-16, 10-12) στα σουτ άουτ από την Τουρκία στο τουρνουά του μπιτς χάντμπολ και έτσι με την 3η θέση που κατέλαβε στον β’ όμιλο θα βρεθεί απέναντι στην «σκουάντρα ατζούρα» στους «8» των Μεσογειακών Αγώνων Παραλίας της Πεσκάρα.

Το παιχνίδι θα διεξαχθεί αύριο στις 12:20 και ο νικητής θα προκριθεί στα ημιτελικά.

Απέναντι στους Τούρκους η Εθνική έκανε εντυπωσιακή εμφάνιση στο πρώτο σετ με τον Παπαδόπουλο κορυφαίο, ενώ πολύ καλή εμφάνιση έκανε και ο Μπουκοβίνας.

Στο δεύτερο σετ, ενώ είχε τις ευκαιρίες δεν κατάφερε να επικρατήσει και οι Τούρκοι ισοφάρισαν για να στείλουν το ματς στην διαδικασία των σουτ άουτ.

Εκεί η Ελλάδα μπορούσε να κερδίσει, εκμεταλλευόμενη τις αποκρούσεις του Χαραλαμπάκη, αλλά τελικά στις λεπτομέρειες οι Τούρκοι επικράτησαν.

Ο Ομοσπονδιακός τεχνικός Γιάννης Λαζαρίδης είπε: «Τα παιδιά πάλεψαν το παιχνίδι είμαι ευχαριστημένος από την εμφάνιση, κάναμε ένα φοβερό πρώτο σετ. Οι Ιταλοί διαιτητές ήταν κακοί στο δεύτερο σετ και το παιχνίδι πήγε στο σουτ άουτ, ενώ έπρεπε να κερδίσουμε 2-0. Έχουμε σταδιακή βελτίωση παιχνίδι με παιχνίδι. Αύριο με Ιταλία περιμένω ένα παρόμοιο πρόσωπο. Είμαστε καλύτεροι από αυτούς και θα τους κερδίσουμε»

ΤΟΥΡΚΙΑ- ΕΛΛΑΔΑ 2-1
ΕΛΛΑΣ (Γιάννης Λαζαρίδης): Θεοδώρου 2, Ζήσης, Γεωργίου 7, Παπαδόπουλος 20, Μπουκοβίνας, Ακριδόπουλος, Βαλαβάνης 8, Κοτσαμαρίκογλου 10, Χαραλαμπίδης, Χαραλαμπάκης.

Πρόγραμμα- Αποτελέσματα

Οι όμιλοι
Άνδρες
1ος όμιλος: Ιταλία, Κύπρος, Αλγερία, Αλβανία
2ος όμιλος: Τουρκία, Ελλάδα, Τυνησία, Σλοβενία, Μάλτα
Γυναίκες: Ιταλία, Ελλάδα, Τουρκία, Τυνησία, Σλοβενία, Αλγερία.

14:00 4ος Προημιτελικός Τουρκία-νικητής Αλβανία- Μάλτα
18:30 Θέσεις 5-8 (ηττημένοι 1Α-4Β και 3Β-2Α)
19:20 Θέσεις 5-8 (ηττημένοι 3Α-2Β και 1Β- ηττημένος 4Α-5Β)
21:00 1ος ημιτελικός (νικητές 1Α-4Β και 3Β-2Α)
22:40 2ος ημιτελικός (νικητές 3Α-2Β και 1Β-νικητής 4Α-5Β)

Τετάρτη 2 Σεπτεμβρίου
16:00 Θέσεις 7-8 (ηττημένος 1Α-4Β και 3Β-2Α με ηττημένος 3Α-2Β και 1Β- ηττημένος 4Α-5Β)
16:50 Θέσεις 5-6 (νικητής 1Α-4Β και 3Β-2Α με νικητής 3Α-2Β και 1Β- ηττημένος 4Α-5Β)
19:20 Μικρός Τελικός (θέσεις 3-4)
21:00 Μεγάλος Τελικός (θέσεις 1-2)