Βόλεϊ

Με το ένα πόδι στους «16» ο Ολυμπιακός

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους 16 του CEV CUP έκανε ο Ολυμπιακός με τη νίκη 3-1 σετ (20-25, 25-20, 32-30, 25-16) της Παρνού στην Εσθονία στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι.

Πλέον οι ερυθρόλευκοι θέλουν άλλη μια νίκη στην έδρα τους για να τσεκάρουν το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Εάν τα καταφέρουν τότε θα τεθούν αντιμέτωποι με το νικητή του ζευγαριού Ζλιν (Τσεχία)-Κραιόβα (Ρουμανία).

Στο σημερινό παιχνίδι καθοριστικό ρόλο για την επικράτηση των Πειραιωτών έπαιξε ο Όγκουρτσακ ο οποίος τελείωσε το ματς με 16 πόντους, με εξαιρετικά σερβίς. Καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Χάρης Σακόγλου και Κώστας Στιβαχτής.

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στα σετ καθώς έχασαν το πρώτο. Στη συνέχεια όμως ανέβασαν την απόδοσή τους και έτσι έφτασαν στο 3ο σετ, το οποίο πήραν μετά από μεγάλη μάχη και πέρασαν μπροστά.

Το τέταρτο και τελευταίο σετ, είχε την υπογραφή του Φράντισεκ Όγκουρτσακ ο οποίος με συνεχείς άσους μετέτρεψε το 16-19 σε 16-25.

ΠΑΡΝΟΥ (Κεελ): Ράντικ 3(3 ασ), Λέπικ 10(10/21), Ταμέμα 9(7/12, 2μπ), Κόρεσαρ 10(8/15, 35% υπ, 2 μπ), Παλμάρ 8 (6/10, 1 ασ. 1 μπ), Πουλκ 21(16/43, 3 μπ, 2 ασ), Γιαάρβεκουλκ (, 56%), Νάσαρ 3, Νόμασλουκ 4(4/9), Κελ 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα): Φιλίποφ, Τσουκ 18( 1 ασ, 15/32, 54% υπ, 2 μπ), Όγκουρτσακ 16( 3 ασ, 11/20, 48% υπ), Σφενδυλάκης 4(2/4, 2 μπ), Έγκλεσκαλνς 7(6/17, 1 μπ), Σπίνου 10(6/8, 4 μπ), Ταμπουρατζής (λ, 45%), Στιβαχτής 1 ( 1 ασ), Κοκκινάκης, Παπαδόπουλος

Τα σετ: 25-20 (28'), 20-25 (23'), 30-32 (38'), 16-25 (23')

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-7, 16-11, 21-16, 25-20
2ο σετ: 6-8, 15-16, 18-21, 20-25
3ο σετ: 3-8, 11-16, 20-21, 30-32
4o σετ: 7-8, 15-16, 16-21, 16-25

Πιάτσα: «Έχει ταλέντο και ποιότητα η ομάδα μας»
«Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Το ήξερα από την αρχή αλλά στην πορεία αποδείχθηκε ακόμα πιο δύσκολο. Ο αντίπαλός μας διαθέτει τέσσερις διεθνείς με ταλέντο, όμως και η ομάδα μας έδειξε ότι έχει ποιότητα και ταλέντο. Είμαι χαρούμενος γιατί παίξαμε ένα δύσκολο παιχνίδι με ορισμένα προβλήματα. Ο Έγκλεσκαλνς ήταν λίγο άρρωστος και ο Φιλίποφ δεν ήταν σε απόλυτο βαθμό ετοιμότητας. Όμως έπαιξαν πολύ καλά και ο Στιβαχτής και ο Σακόγλου πράγμα που δείχνει ότι η ομάδα μας είναι πλήρης».

Όγκουρτσακ: «Παίξαμε σε υψηλότερο επίπεδο»
«Σίγουρα δεν ήταν ένα εύκολο παιχνίδι. Μας πίεσε ο αντίπαλος στο σερβίς και στο ξεκίνημα είχαμε πρόβλημα στην υποδοχή. Στη συνέχεια βελτιωθήκαμε και μετά το δεύτερο σετ παίξαμε σε υψηλότερο επίπεδο. Βελτιώσαμε την απόδοσή μας στην άμυνα και αυτό ήταν το κλειδί της νίκης».

Σακόγλου: «Δείξαμε τα...δόντια μας»
«Χαίρομαι που συνδύασα την πρώτη μου εμφάνιση σε Ευρωπαϊκό ματς με νίκη του Ολυμπιακού. Ήρθα από τον πάγκο και βοήθησα την ομάδα, όλοι μαζί γυρίσαμε το ματς. Αυτό έχει σημασία ότι είμαστε ομάδα και δείχνουμε ότι αγωνιζόμαστε ως σύνολο. Πραγματοποιήσαμε ένα θετικό ξεκίνημα και θέλουμε να έχουμε καλή πορεία στο CEV Cup. Συνεχίζουμε δυνατά και από κει και πέρα ότι μπορούμε θα το κάνουμε. Δείξαμε τα «δόντια» ματς και συνεχίζουμε».