Βόλεϊ

Μεγάλος Άρης

Με φόρα επέστρεψε στην Α1 βόλεϊ γυναικών ο Αρης, επικρατώντας με 3-1 σετ μιας εκ των κορυφαίων ομάδων της κατηγορίας, του ΑΟ Θήρας, στη Θεσσαλονίκη, στο πλαίσιο της πρεμιέρας.

Ο Άρης νίκησε 3-1 σετ τον ΑΟ Θήρας στη Θεσσαλονίκη, στο πλαίσιο της πρεμιέρας της Α1 βόλεϊ γυναικών και έδειξε πως θα αποτελέσει μια από τις ευχάριστες εκπλήξεις της φετινής διοργάνωσης, αφήνοντας τις Σαντορινιές στην προσπάθεια να καταλάβουν τι έφταιξε.

Καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το πρώτο σετ, όπου ο ΑΟΘ ξεκίνησε καλύτερα, αλλά ο Άρης ισοφάρισε και τελικά πήρε το σετ.

Οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν στο τρίτο σετ, αλλά στο τέταρτο, μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, ο Άρης ξέφυγε με τρεις πόντους και στο 20-17, με ένα σερί 3-0, έκανε το 23-17.

Δημήτρης Σολκίδης: «Νομίζω ότι τους αιφνιδιάσαμε, αλλά, σε γενικές γραμμές, παίξαμε καλά. Είχαμε πολύ ενέργεια κι όλοι περιμέναμε με ανυπομονησία την έναρξη του πρωταθλήματος. Κάθε ματς είναι πρόκληση για εμάς και θα δίνουμε το 100%. ‘Δεν πετάμε στα σύννεφα’ κι ο στόχος μας παραμένει η παραμονή, αλλά εντός έδρας θα είμαστε ανταγωνιστικοί με όλους».

Απόστολος Οικονόμου: «Συγχαρητήρια στον Άρη για τη νίκη του. Στα δύο πρώτα σετ κάναμε πολλά λάθη κι, ενώ είχαμε καλή υποδοχή, δεν είχαμε ρυθμό σε επίθεση και μπλοκ. Στο τρίτο σετ, δείξαμε τις πραγματικές μας δυνατότητες, αλλά στο τέταρτο επανήλθαμε στην προβληματική εικόνα της αρχής. Η ομάδα πρέπει να δείξει πιο σταθερό πρόσωπο στη συνέχεια κι αυτό θα προσπαθήσουμε να κάνουμε».

Τα σετ: 29-27, 25-21, 14-25, 25-18

Άρης (Σολκίδης): Πεσόα 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Τυφλιώτη 7 (2/6 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Καετάνο 21 (18/49 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 46% υπ. - 29% άριστες), Γκάνο 9 (7/26 επ., 2 μπλοκ), Καλανταρίδου 15 (11/40 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 52% υπ. - 43% άριστες), Τσομπανίδου 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Ιακωβίδου -λ (43% υπ. - 35% άριστες) / Κούση, Πίττα, Γουγούση, Πλουμή

ΑΟ Θήρας (Οικονόμου): Γεωργιάδη 17 (13/23 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Μπρίνκμαν 12 (9/32 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 75% υπ. - 39% άριστες), Οικονομίδου 8 (6/18 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κιγιάκοβα 9 (8/28 επ., 1 μπλοκ, 76% υπ. - 48% άριστες), Βίντοβιτς 22 (18/42 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Αρτακιανού -λ (52% υπ. - 29% άριστες) / Καραφουλίδου 1 (1/1 επ.), Μουντάκη 1 (1/1 επ.), Σκορδίλη, Βουβούλη