sport-fm.gr ΘΕΜΑ

Μια ζωή… μαζί

Για δέκατη διαδοχική περίοδο ο τελικός της Α1 θα είναι υπόθεση «αιωνίων». Δείτε την παράδοση στα ματς τίτλου μεταξύ Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού.

Μαζί δεν κάνουν και χώρια δεν μπορούνε… Οι δύο ομάδες αναμετρώνται για δέκατη σερί χρονιά σε τελικούς και 15η συνολικά. Ο Παναθηναϊκός μετρά δέκα επικρατήσεις και ο Ολυμπιακός τέσσερις. Στα 62 ματς που έχουν γίνει για τους τελικούς μεταξύ των δύο «αιωνίων» η ομάδα με το πλεονέκτημα έδρας έχει τον πρώτο λόγο, αφού αυτή έχει «σπάσει» μόλις δέκα φορές, τις οκτώ με «θύτη» τον Παναθηναϊκό και δις από τον Ολυμπιακό. Παράλληλα ένα ματς δεν έγινε ποτέ (το 1993 οι «πράσινοι» είχαν αρνηθεί να κατέβουν διαμαρτυρόμενοι για τη διαιτησία) και δύο ματς δεν ολοκληρώθηκαν ποτέ (το 2010 και το 2013 στο ΣΕΦ, λόγω επεισοδίων).

Οι «ερυθρόλευκοι» μετρούν 23 νίκες σε 31 ματς τελικών ως γηπεδούχοι απέναντι στον Παναθηναϊκό. Οι «πράσινοι» μετρούν 33 νίκες σε 34 ματς τελικών στο ΟΑΚΑ, το οποίο χρησιμοποιούν από την περίοδο 1995/96 με εξαίρεση τη διετία 2002-2004 όταν έπαιζαν στο Σπόρτιγκ, ενώ στο κλειστό του Αμαρουσίου έχουν 24 νίκες σε 25 αναμετρήσεις σε τελικούς απέναντι στον Ολυμπιακό. Η τελευταία νίκη του Ολυμπιακού στην έδρα του Παναθηναϊκού σε τελικούς ήταν με 69-64 στον τρίτο αγώνα της περσινής σειράς στις 29 Μαΐου, ενώ πριν από αυτή είχε να κερδίσει από το 1993 στο κλειστό της Γλυφάδας.

Συνολικά και σε όλες τις διοργανώσεις οι δύο «αιώνιοι» έχουν αναμετρηθεί 211 φορές με τον Παναθηναϊκό να έχει 120 νίκες και τον Ολυμπιακό 91, ενώ σε επίπεδο πρωταθλήματος ΕΣΑΚΕ το επί μέρους «σκορ» είναι 63-51 υπέρ του Παναθηναϊκού (41-27 στα play offs).