Μόνος του…

Με τον Έντβιν Μπάβτσιτς να κάνει εξαιρετική εμφάνιση και να πετυχαίνει 33 πόντους και τον Ζάρα να σημειώνει 4 καθοριστικές βολές, ο ΚΑΟΔ νίκησε τον ΑΓΟΡ 84-80 και παραμένει στο «κόλπο» των play-offs

Με τον Μπάβτσιτς να δίνει ρεσιτάλ και να «παίζει» μόνος του επί της ουσίας τον ΑΓΟΡ, ο ΚΑΟΔ κατάφερε να βγει… νικητής στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Βόσνιος ήταν εντυπωσιακός στην πρώτη περίοδο, σημειώνοντας 15 πόντους και έχοντας εξαιρετικά ποσοστά (4/4 δίποντα, 4/4 βολές, 1/2 τρίποντα) και ήταν εκείνος που τραβούσε τους παίκτες του προς τη νίκη. Από την μεριά του Ρεθύμνου, οι Χορν και Πέτγουεϊ προσπαθούσαν να κρατήσουν την ομάδα τους στο ματς αλλά η εμφάνιση του Μπάβτσιτς τους επισκίαζε.

Οι Δραμινοί συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο και αύξησαν την διαφορά ακόμα και στο +12 (34-22). Οι Κρητικοί όμως αντέδρασαν και μείωσαν στους τέσσερις με τον Πέτγουεϊ να πετυχαίνει 4 σημαντικούς πόντους. Όταν όμως αποφάσισαν να «παίξουν» και οι υπόλοιποι παίκτες πλην του Μπάβτσιτς στον ΚΑΟΔ τότε οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 9 πόντους (49-40).

Στο δεύτερο μέρος, οι Κρητικοί έκλεισαν σωστά τον Μπάβτσιτς και με τον Πέτγουεϊ πρωτοστάτη και τους Κόμματο και Κάρτερ να ακολουθούν κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα 59-58, για πρώτη φορά στο ματς, τρία λεπτά πριν την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Ένα ξέσπασμα των Δραμινών όμως, με τον Νόουλς και τον Μπάβτσιτς συν το γεγονός ότι αποβλήθηκε ο Πέτγουεϊ με 5 φάουλ, ο ΚΑΟΔ πήρε πάλι το προβάδισμα στον ΚΑΟΔ (68-60).

Μπορεί οι παίκτες του ΑΓΟΡ να μην τα παράτησαν και να συνέχιζαν να απειλούσαν τον ΚΑΟΔ, όμως οι γηπεδούχοι είχαν τις λύσεις στην επίθεση πότε με τον Πάλμερ, πότε με τον Μπάβτσιτς και πότε με τον Ρόου. Ο Κάρτερ με 5 πόντους που σημείωσε δευτερόλεπτα πριν το τέλος έκανε θρίλερ την εξέλιξη. Τέσσερις βολές του Ζάρα έδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στους Δραμινούς. Κάπως έτσι ο ΚΑΟΔ έφτασε στη νίκη που τον κρατά ακόμα στο «κόλπο» των πλέι-οφ, δύο αγωνιστικές πριν το τέλος της κανονικής περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 49-40 (ημχ), 68-60, 84-80

ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης, Νόουλς 15π. , Καλαϊτζίδης, Ακεψιμαϊδης 2π. , Μπένας, Μίσελ 4π. , Μπάβτσιτς 33π. (11/14 βολές, 8/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα) , Ζάρας 4π. , Ιωάννου 2π. , Πάλμερ 12π. , Ρόου 9π. , Ράντοβιτς

ΑΓΟΡ (Γιαπλές): Χορν 8π. , Καλλινικίδης, Προύιτ 5π. , Αγγελόπουλος 7π. , Τσαρούχας, Τσόχλας 2π. , Ντούβνιακ 6π. , Κόμματος 17π. , Κάρτερ 15π. , Λάτοβιτς 2π. , Πέτγουεϊ 18π. , Σιζόπουλος