Βόλεϊ

«Μπλόκαρε» την ΑΕΚ ο Ολυμπιακός

Η ΑΕΚ μπήκε με φόρα στους τελικούς της Α1 βόλεϊ γυναικών, όμως με εκρηκτική εμφάνιση ο Ολυμπιακός την… μπλόκαρε στο κλειστό του Ρέντη και με 3-0 έφερε τη σειρά των τελικών στα ίσα (1-1).

Σε πραγματικό ντέρμπι –όπως άλλωστε αναμενόταν- εξελίσσονται οι τελικοί της Α1 βόλεϊ γυναικών!

Ο Ολυμπιακός έδωσε απαντήσεις –μετά την ήττα του στο πρώτο ματς- στο κλειστό του Ρέντη και με νίκη σε… φαστ φόργουορντ πανηγύρισε το 3-0 επί της ΑΕΚ και έκανε το 1-1 στη σειρά των τελικών.

Οι «ερυθρόλευκες» πήραν την ρεβάνς μετά την ήττα τους στον πρώτο τελικό στο κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας και «καθάρισαν» το δεύτερο ματς της σειράς με όπλο το σερβίς και το μπλοκ.

Η ΑΕΚ ήταν αυτή που μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και πήρε κεφάλι στο σκορ του πρώτου σετ, όμως η αντίδραση του Ολυμπιακού ήρθε στο 18-13 και με την Κοσμά στο σερβίς να χαρίει κρίσιμους πόντους στην ομάδα της, ανέτρεψε το σετ σε 25-22.

Ανατροπή είχε και το δεύτερο σετ, με τον Ολυμπιακό να προηγείται και την ΑΕΚ να αντιδράει φτάνοντας πρώτη στο τεχνικό τάιμ άουτ (16-14). Ένα σερί πέντε πόντων όμως, έφερε ξανά το παιχνίδι στις «ερυθρόλευκες» που έκαναν το 2-0 με 25-20.

Από κει και πέρα, η ψυχολογία των κοριτσιών του Γιάννη Νικολάκη ανέβηκε στα ύψη και σε… φαστ φόργουορντ έκανε το 3-0 σετ με 25-15.

Το τρίτο ματς της σειράς είναι προγραμματισμένο για την Τετάρτη 23 Απριλίου στο κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας.

Τα σετ: 3-0 (25-22, 25-20, 25-15)

Ολυμπιακός (Νικολάκης): Γιώτα 5 (2/7 επ., 3 μπλοκ), Κοσμά 8 (6/17 επ., 2 άσοι, 71% υπ. – 50% άριστες), Κις 11 (7/27 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Μονζόνι 12 (6/11 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ), Χριστοδούλου 7 (3/6 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Τένεβα 14 (12/26 επ., 2 άσοι, 55% υπ. – 45% άριστες), Κονόμι – λ (38% υπ. – 38% άριστες) / Κωνσταντίνου 2 (2/5 επ.), Τέζα, Λαμπρούση

AEK (Ρουμελιώτης): Φερνάντεθ 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Ιβάνοβα 8 (7/19 επ., 1 άσο, 41% υπ. – 27% άριστες), Γιακουμή 2 (2/5 επ.), Γιόσοβιτς 12 (12/29 επ.), Τοτσίδου 5 (3/14 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 39% υπ. – 33% άριστες), Ρόγκα –λ (38% υπ. – 38% άριστες) / Λαδένη 1, Κρουκ 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ. 33% υπ. – 20% άριστες), Καββαθά 2 (0/4 επ., 2 μπλοκ)