Ισπανία

«Μπλόκο» στη Χώρα των Βάσκων

Σε ένα παιχνίδι με μπόλικα νεύρα και πολλές κίτρινες κάρτες, η Βαλένθια δεν μπόρεσε να πάρει το τρίποντο που τόσο θα ήθελε και έμεινε στο 1-1 με τη Ρεάλ Σοσιεδάδ.

Την ευκαιρία να πιάσει την Μπαρτσελόνα στην κορυφή του ισπανικού πρωταθλήματος έχασε η Βαλένθια, αφού δεν κατάφερε να φύγει με τη νίκη από τη Χώρα των Βάσκων.

Μάλιστα, προηγήθηκε πολύ νωρίς, μόλις στο 15’ με τον Κανάλες, αλλά δεν μπόρεσε να διατηρήσει το προβάδισμά της παρά μόνο είκοσι –περίπου- λεπτά, όταν ο Αγκιρέτσε διαμόρφωσε το τελικό 1-1. Πάντως, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, ο Ντιέγκο Άλβες ήταν ο μόνος λόγος για τον οποίο οι γηπεδούχοι δεν έφτασαν και σε ανατροπή.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Βαλένθια έφτασε στους 14 βαθμούς -όσους και η Ρεάλ Μαδρίτης- και δύο λιγότερους από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα, ενώ η Σοσιεδάδ παραμένει χαμηλά με μόλις 5.

Δείτε εδώ τη βαθμολογία της Primera Division.