Βόλεϊ

Μπρέικ τίτλου στο «Παλατάκι» ο Ολυμπιακός!

Σαν… σίφουνας πέρασε από το «Παλατάκι» ο Ολυμπιακός, επικρατώντας 3-1 σετ του ΠΑΟΚ και βρίσκεται μία νίκη μακριά από την κατάκτηση του τίτλου στη Volleyleague ανδρών.

Με επίδειξη δύναμης πέρασε από τη Θεσσαλονίκη ο Ολυμπιακός και έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών της Volleyleague Ανδρών.

Με τον ΠΑΟΚ να «εμφανίζεται» στο γήπεδο μόνο στο πρώτο σετ, οι ερυθρόλευκοι έκαναν με σχετική ευκολία το 3-1 σετ και βρίσκονται μία νίκη μακριά από την κατάκτηση του φετινού τίτλου.

Με την πλάτη στον τοίχο ο «δικέφαλος του Βορρά», θα προσπαθήσει στον τρίτο τελικό (Πέμπτη 9/5) να «απαντήσει» στο μπρέικ και να στείλει ξανά τη σειρά στη Θεσσαλονίκη, για να μείνει ζωντανός στο όνειρο του νταμπλ.

Το επιθετικό βάρος του Ολυμπιακού σήκωσε ο Ραουβέρντινκ με 22 πόντους, ενώ ακολούθησαν από κοντά οι Αλεξίεφ και Σμιτ με 17 και 16 αντίστοιχα, ενώ μοναδικός διασωθείς για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Κλάπβαϊκ με 23 πόντους, εκ των οποίων οι τέσσερις ήταν άσοι.

Τα σετ: 25-23, 21-25, 17-25, 15-25

Σε ντέρμπι μέχρι το φινάλε εξελίχθηκε το πρώτο σετ. Ο Ολυμπιακός διατήρησε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος, αλλά δεν απέφυγε τα εύκολα λάθη, που εκμεταλλεύτηκε άψογα ο ΠΑΟΚ για να πάρει το προβάδισμα στα σετ. Οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν προβάδισμα 1-2 πόντων, με τους γηπεδούχους να μην τους αφήνουν να ξεφύγουν, έχοντας πρωταγωνιστές τους Όκολιτς και Κλάπβαϊκ. Οι δύο ομάδες έφτασαν σχεδόν πόντο-πόντο στο 19-19, με μπλοκ και επίθεση του Όκολιτς να δίνει μετά από αρκετή ώρα το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (21-19). Δύο λάθος σερβίς οδήγησαν στο 22-20, με άσο του Κλάπβαϊκ να στέλνει τον ΠΑΟΚ στο +3 (23-20). Με σερί δύο πόντων οι ερυθρόλευκοι μείωσαν σε 23-22, με δύο πόντους του Κλάπβαϊκ να κάνουν το 1-0.

Με σταθερά καλό μπλοκ, αλλά δραστικά μειωμένα λάθη, ο Ολυμπιακός έδειξε διαφορετικό πρόσωπο στο δεύτερο σετ. Οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν στο +3 (3-6) για πρώτη φορά μετά από δύο λάθη του ΠΑΟΚ, ενώ με σερί τριών πόντων έκανε το 4-8. Ο ΠΑΟΚ μάζεψε τη διαφορά και ισοφάρισε στο 9-9 με επιμέρους 5-1, ενώ νέο προβάδισμα του Ολυμπιακού ισοφαρίστηκε στο 11-11. Το σετ συνέχισε να είναι αμφίρροπο, με επιμέρους 4-1 σερί μετά το 17-17 να δίνει στους Πειραιώτες σημαντικό προβάδισμα σε κρίσιμο σημείο, που δεν κατάφεραν να καλύψουν οι Θεσσαλονικείς, οι οποίοι κατέρρευσαν επιθετικά. Αλεξίεφ και Σμιτ κράτησαν τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (19-23), με τον Γκάρετ να «σπάει» την αστοχία του ΠΑΟΚ στο 24-21. Το δικό του λάθος από τη γραμμή του σερβίς, όμως, έφερε το ματς στα ίσα (1-1 σετ).

Με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί ελαφρύ προβάδισμα έφτασαν οι ομάδες στο 12-12 στο τρίτο σετ. Με μικρό σερί ο Ολυμπιακός ξέφυγε για πρώτη φορά στο +3 (13-16) και οδηγώντας τους γηπεδούχους σε εύκολα λάθη άνοιξε το διαφορά στο +6 (14-20) που τον οδήγησε εύκολα στο 2-1 σετ με 25-17.

Και στο το τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός κυριάρχησε απόλυτα, με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί την ευκολία του στα λάθη. Οι ερυθρόλευκοι ξέφυγαν στο 14-10 και με πρωταγωνιστές τους Ραουβέρντινκ και Αλεξίεφ άνοιξαν σταδιακά τη διαφορά, κάνοντας εύκολα το 3-1 σετ με 25-15.