Βόλεϊ

Νέα ήττα από Ισπανία

Δεν τα κατάφερε ξανά κόντρα στην Ισπανία η Εθνική βόλεϊ των γυναικών, αφού έχασε 0-3 σετ από τις αντιπάλους της στον δεύτερο μεταξύ τους αγώνα για την τέταρτη αγωνιστική του Ευρωπαϊκού Λιγκ.

Η Εθνική βόλεϊ των γυναικών έχασε 0-3 σετ από την Ισπανία στο Αλκορκόν, στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής του Ευρωπαϊκού Λιγκ και γνώρισε τη δεύτερη ήττα της από τη συγκεκριμένη αντίπαλο μετά το 1-3 σετ την Παρασκευή.

Στο πρώτο σετ, η Ελλάδα είχε το προβάδισμα συνεχώς μέχρι το 18-19. Ήταν δώδεκα φορές μπροστά με τρεις πόντους και μία με τέσσερις. Δεν μπόρεσε, όμως, να πάρει και το σετ. Ο Καλμαζίδης χρησιμοποίησε και πήρε πόντους από τη Γιώτα, η οποία δεν είχε παίξει καθόλου στο πρώτο παιχνίδι, λόγω του τραυματισμού στον αντίχειρα.

Σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι, στις αλλαγές του ομοσπονδιακού τεχνικού, η χρησιμοποίηση και της Γενιτσαρίδη. Από το 19-19 και μετά, το παιχνίδι πήγε πόντο-πόντο μέχρι το τέλος και η Ισπανία, κάνοντας λιγότερα λάθη στις κρίσιμες επιθέσεις, το κέρδισε με άσο της αρχηγού της, της Γκονζάλεζ.

Στο δεύτερο σετ, η Εθνική έχασε εντελώς τον ρυθμό της από το 15-14 και μετά. Η Ισπανία έκανε ένα σερί 5-0 και πήγε το σκορ στο 20-14, εκμεταλλευόμενη και τα ελληνικά λάθη που ήταν τρία σε εκείνο το διάστημα και συνολικά έξι στο δεύτερο σετ. Ο Καλμαζίδης πέρασε για πρώτη φορά στο παιχνίδι τη Χαντάβα (στο 18-14), άλλαξε πασαδόρο (είσοδος Παπαφωτίου), η Ισπανία είχε βρει ρυθμό και, διευρύνοντας το σερί της (από το 15-14 και μετά) σε 10-2, πήρε πολύ εύκολα το σετ με 25-16.

Στο τρίτο σετ, η Εθνική προσπάθησε για τη μεγάλη "ανατροπή", χωρίς, όμως, να τα καταφέρει στο τέλος να χαμογελάσει. Έβγαλε, όμως, τρομερό πάθος, παρά το γεγονός ότι τα δικά της λάθη ήταν αυτά που την έφεραν με "την πλάτη στον τοίχο", καθώς η απόδοσή της δεν ήταν καθόλου καλή στα 2/3 του σετ, καθώς το σκορ είχε φτάσει μέχρι το 14-4 και το 17-10. Κάπου εκεί ξεκίνησε και η αντεπίθεση της ελληνικής ομάδας, με τη Χαντάβα να παίρνει κρίσιμους πόντους. Η Εθνική έφτασε σε απόσταση ενός πόντου, 20-19, όμως σε εκείνο το σημείο η απόφαση του Ελβετού διαιτητή, Στεφάν Γκριντέρ, να δώσει μπλοκ άουτ έφερε αντιδράσεις από την ελληνική πλευρά και το σκορ έγινε 21-19.

Η Εθνική «κυνήγησε» πάλι το σκορ, έφτασε πάλι στον πόντο (23-22 με μπλοκ της Κωνσταντινίδου), οι Ισπανίδες, όμως, με τους πόντους της Γκονζάλεζ και της Κογιάρ, πήραν το σετ με 25-22 και το παιχνίδι με 3-0.

Τα σετ: 25-22, 25-16, 25-22

Ισπανία (Σαουρίν): Κοράλ 1 (1 άσο), Σάντσεζ 10 (8/15 επ., 2 μπλοκ, 85% υπ. – 77% άριστες), Κάρο 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ), Γκονζάλεθ 5 (4/27 επ., 1 μπλοκ, 76% υπ. – 40% άριστες), Κογιάρ 7 (6/15 επ., 1 μπλοκ), Σεγκούρα 8 (6/31 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Ροντρίγκεθ –λ (67% υπ. – 50% άριστες) / Κόστα 2 (1/1 επ., 1 άσο), Ντελγκάδο 2 (1/7 επ., 1 άσο), Πορτέρο 2 (2 άσοι), Ουνθούε

Ελλάδα (Καλμαζίδης): Χριστοδούλου 2 (1/1 επ., 1 άσο), Κιόση 9 (7/40 επ., 1 μπλοκ), Λαμπρούση 3 (1/9 επ., 2 μπλοκ), Διώτη 5 (2/12 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 80% υπ. – 35% άριστες), Γενιτσαρίδη 2 (1/16 επ., 1 άσο, 62% υπ. – 31% άριστες), Γιώτα 7 (6/13 επ., 1 μπλοκ), Αρτακιανού –λ (57% υπ. – 43% άριστες) / Παπαφωτίου, Χαντάβα 7 (6/9 επ., 1 άσο, 64% υπ. – 45% άριστες), Κωνσταντινίδου 1 (1 μπλοκ), Λαμπρινίδου 2 (2/5 επ.)

Μετά τη λήξη της αναμέτρησης, ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Γιάννης Καλμαζίδης, τόνισε πως: "Ήμασταν κακοί σήμερα. Ενώ ξεκινήσαμε σχετικά καλά το παιχνίδι και ελέγχαμε τον δικό τους ρυθμό, για μία ακόμη φορά αυτό που μας προβλημάτισε ήταν το πώς πήγε το δικό μας παιχνίδι και όχι του αντιπάλου.

Κάναμε αρκετά λάθη, ειδικά στην επίθεση και στο σερβίς και δύσκολα μπορώ να πω ότι ήμασταν καλοί σε κάτι σήμερα. Ισως, στην άμυνα και στο μπλοκ, εκεί ναι, τα ποσοστά μας ήταν σε ικανοποιητικά επίπεδα, αλλά δεν αρκεί αυτό. Μετά, θα πρέπει να τελειώνεις και τις επιθέσεις".

Από τη μεριά του, ο προπονητής της ισπανικής ομάδας, Πασκουάλ Σαουρίν, έκανε μια σύγκριση των δύο παιχνιδιών που έγιναν επί ισπανικού εδάφους. "Σήμερα, στο δεύτερο παιχνίδι, κάναμε λιγότερα λάθη από ότι στο πρώτο και η Ελλάδα έκανε περισσότερα. Αυτή νομίζω ότι ήταν και η διαφορά και αυτό που μας έδωσε και τη νίκη, όπως και το γεγονός ότι το δικό μας σερβίς ήταν σε καλύτερα επίπεδα από της Ελλάδας. Είμαι ικανοποιημένος από τις επιδόσεις και τη νίκη”.

Επιμέλεια: Παναγιώτης Βλαχαδάμης