Χάντμπολ

Νίκες για τα φαβορί

ΙΕΚ Ξυνή ΔΙΚΕΑΣ, Δούκας και Ποσειδώνας συνέχισαν με νίκες στην 14η αγωνιστική της Α1 Χάντμπολ Ανδρών.

Πρώτη νίκη το 2015 για τον Δούκα και 6η συνολικά στο πρωτάθλημα κόντρα στον Φοίβο Συκεών με 27-22. Η ομάδα των «εκπαιδευτηρίων» έλεγχε το ματς από την αρχή και δεν κινδύνεψε σε κανένα σημείο του αγώνα με «όπλο» της την άμυνα που στάθηκε εξαιρετικά.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ – ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ 27-22
Τα πεντάλεπτα: 4-1, 8-2, 10-4, 11-5, 14-6, 15-8 (ημχ.), 18-9, 19-11, 22-12, 23-16, 25-19, 27-22.
ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Γιώργος Κρανάκης):
Ζαλώνης 4, Ακάλεστος, Τζανιδάκης, Αϊβαλιώτης, Μανουσέλης 1, Σαμαράς 3, Συγγάρης, Μπραουδάκης Δ., Κάλης, Μισαηλίδης 2, Ντούνης 3, Μπάγιος 6, Ζιβούλοβιτς 5, Αραπακόπουλος 2, Κουραραδέλης 1, Μπραουδάκης Ν.
ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ (Ευθύμης Πιπελίδης): Κότσιφας, Παπαγεωργίου, Τσαμεσίδης, Μέτσης 2, Μπαλαμός 3, Αποστολίδης 4, Ναουμίδης 2, Σεϊρεκίδης, Σαουλίδης 4, Χατζηβακαλέλης 2, Μισυρλής 2, Καφαντάρης, Πίτσιος 3, Ντούλματζης, Κοπαΐδης, Πατσιάς. Δίλεπτα: 2-7, Πέναλτι: 3/4 – 1/2

Δεν άντεξε η Δράμα

Πολύ ωραίο παιχνίδι με συγκινήσεις έγινε στη Νέα Ιωνία με την Δράμα να κερδίζει τις εντυπώσεις και για 40 λεπτά να ελέγχει το ματς και να προηγείται στο σκορ. Στην συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς και κατάφεραν με ένα μεγάλο σερί 6-0 να φτάσουν στο 23-18 και να ανατρέψουν την κατάσταση. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι δεν άντεξαν να κυνηγήσουν κάτι καλύτερο και ο ΙΕΚ ΞΥΝΗ ΔΙΚΕΑΣ έφτασε στη νίκη με 30-22.

ΙΕΚ ΞΥΝΗ ΔΙΚΕΑΣ-ΔΡΑΜΑ 1986 30-22
Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-5, 7-7, 10-11, 12-12, 14-15 (ημχ), 16-16, 17-18, 23-18, 26-19, 27-21, 30-22.
ΙΕΚ ΞΥΝΗ ΔΙΚΕΑΣ (Θόδωρος Γκίνης):
Τσακνής, Καραμπουρνιώτης, Λέκοβιτς, Γκέρτσος 1, Ζαχάρης 4, Φλώρος, Γκουλέ 4, Κεδέρης 6, Γιαννόπουλος 1, Μεχλερής , Φίλης, Κουρέτας 6, Χάλαρης 7, Χελιώτης, Πάβλοβιτς, Κουτσόπουλος, Λιόλιος 1.
ΔΡΑΜΑ΄86 (Δεμερτζίδης, Τογανίδης): Βάκκας, Χαϊτίδης 1, Γιάγκου, Κουτσαμαρίκογλου 4, Παγωνίδης, Μπαρουξάκης, Παπαδόπουλος 6, Πιπελίδης 2, Μίτροβιτς 8, Σιδηρόπουλος, Διδασκάλου 2.
Διαιτητές: Καραπάνος –Χρόνης Δίλεπτα: 4-6 Πέναλτι: 3/5 – 3/3.

Στο νήμα ο Ποσειδώνας

Δυνατό ματς έγινε στο Λουτράκι με τον Ποσειδώνα Λουτρακίου να κερδίζει 23-21 την μαχητική ΧΑΝΘ. Στο πρώτο μέρος ο Ποσειδώνα ξεκίνησε πολύ δυνατά και κατάφερε να ξεφύγει με 6 γκολ διαφορά (12-6) και 5 στο ημίχρονο (13-8), αλλά στην επανάληψη η ομάδα της Θεσσαλονίκης ισοφάρισε και διεκδίκησε τη νίκη. Τελικά ο Ποσειδώνας ανέκτησε ξανά το προβάδισμα και το κράτησε μέχρι το τέλος.

ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ- ΧΑΝΘ 23-21
Τα πεντάλεπτα: 3-2, 4-2, 5-3, 9-5, 12-6, 13-8 (ημχ.), 13-11, 14-12, 15-14, 18-16, 20-18, 23-21
ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ (Νίκος Γραμματικός):
Βλαχογιώργος, Βαμβακάς 1, Πέρρος 9, Τοκατζόγλου, Οικονόμου 1, Μπάρμπας, Βούκοβιτς 1, Τρουμπέτας 5, Βασιλειάδης, Παπαδόπουλος Π., Παπαδόπουλος Ι., Ρουμελιώτης 2, Δημητρόπουλος, Χερουβείμ 4
ΧΑΝΘ (Νίκος Μάντζος): Λαγούδης, Ιωαννίδης, Καφαντάρης Ν. 2, Σαρηγιαννίδης 3, Δέσπος 4, Λάππας 2, Ναουμίδης, Κόντης 7, Μαυρόπουλος, Αργυρίου, Παπαδόπουλος Ν. 1, Τσαγκαράκης, Μπαϊρλής, Τζίνεβης, Κουπαρανίδης, Παντελίδης
Διαιτητές: Σκλαβενίτης – Τσάμος Δίλεπτα: 4-5 Πέναλτι: 2/3- 2/2 Κόκκινη: 57:53 Μαυρόπουλος (τρία δίλεπτα)