Βόλεϊ

Νίκη για ΑΕΚ

Με τον ιδανικότερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο τουρνουά της Νέας Περάμου η ΑΕΚ.

Η «Ένωση» νίκησε με 3-1 σετ τη Λαμία, έχοντας ως κορυφαίο τον Παγιάν.

Στο πρώτο σετ, είχαμε συνεχείς «ανατροπές» και κάποια λάθος διαιτητικά σφυρίγματα, ειδικότερα εις βάρος των Φθιωτών.

Η ομάδα του Γιώργου Γιάτση είχε το προβάδισμα από την αρχή του δεύτερου σετ και κράτησε μια διαφορά 2-3 πόντων, ωστόσο μια ασυνεννοησία του Κρέτση με τον Καλαϊτζίδη στον πρώτο χρόνο, έδωσε την ευκαιρία στη Λαμία να κερδίσει το σετ.

Στο τρίτο σετ, μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, η ΑΕΚ συνέχισε να υπερέχει και έφτασε στο +5, παίρνοντας τη νίκη, κάτι που συνέβη και στο τέταρτο.

Τα σετ: 25-23, 12-25, 25-20, 25-21

ΑΕΚ (Κλαρούδας): Κρέτσης, Τόρες 14 π (7/15 επ, 1 άσος, 6 μπλοκ, ), Καλαϊτζίδης 4 (4/6 επ), Μαντέκας 13 (9/19 επ, 2 άσοι 2 μπλοκ, 82% υπ, 59% άριστες), Παγιάν 17π (15/25 επ, 1 άσος 1 μπλοκ), Πέτρογλου 5 (3/5 επ, 1 άσος, 1 μπλοκ, 29% υπ, 21% άριστες) / Ρουμελιωτάκης (λ – 56% υπ, 28% άριστες ), Τοκάνης 7 (5/13 επ, 1 άσος, 1 μπλοκ, 45% υπ, 25% άριστες), Παπακυριακού, Παπαδόπουλος 1, Χατζόπουλος 1 (1/2 επ)

ΛΑΜΙΑ: (Γιάτσης): Δημητριάδης 4 π (3/4 επ, 1μπλοκ), Κιόσης 6 (3/6 επ 1 άσος, 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 18 (26/28 επ, 2 άσοι), Πετί 14 (12/24 επ, 2 μπλοκ, 50% υπ, 24% άριστες), Όλιεμαν 17 (13/32 επ, 2 άσοι, 1 μπλοκ) Λαβάγια 9 π (7/12 επ, 1 άσος, 1 μπλοκ) / Εφραιμίδης (λ – 50%, 43% άριστες), Καββαδάς, Αντωνακάκης, Καρβούνης

Επιμέλεια: Παναγιώτης Βλαχαδάμης