NBA

Ο Άλεν πήρε το όπλο του

Με κορυφαίο τον Ρέι Άλεν, που πέτυχε 14 από τους 25 πόντους του στην τέταρτη περίοδο, το Μαϊάμι επικράτησε των Ρόκετς 113-104.

Προερχόμενοι από πέντε ήττες στα έξι προηγούμενα ματς, οι πρωταθλητές ήθελαν πολύ τη νίκη απέναντι στους Ρόκετς. Τεσσεράμισι λεπτά πριν το τέλος έχαναν με τέσσερις (98-102), αλλά τελείωσαν τον αγώνα με ένα επί μέρους σκορ 15-2 και πήραν τη νίκη με 113-104.

Ο Ρέι Άλεν ήταν ο κορυφαίος των νικητών με 25 πόντους (φετινό ρεκόρ), 14 εξ αυτών στην τέταρτη περίοδο, όταν ο Λεμπρόν Τζέιμς πέτυχε μόλις δύο από τους 24 πόντος του. Καλός ήταν και ο Ντουέιν Ουέιντ με 24. Ο Τζέιμς Χάρντεν με 30 και ο Ντουάιτ Χάουαρντ με 21 πόντους, αλλά δεν αρκούσαν για να αποτρέψουν την τρίτη σερί ήττα.

Δωδεκάλεπτα: 32-28, 57-54, 81-79, 113-104.

Χιτ (45-19): Άλεν 25, Τζέιμς 24, Ουέιντ 24, Μπος 18, Άντερσεν 6, Τσάλμερς 6, Κόουλ 5, Μπατιέ 5, Ντάγκλας, Όντεν.

Ρόκετς (44-22): Χάρντεν 30, Χάουαρντ 21 (14 ριμπ.), Μπέβερλι 15, Τζόουνς 12, Πάρσονς 9, Μοτιεγιούνας 7, Λιν 6, Ασίκ 4, Χάμιλτον.