Βόλεϊ

Ο Άρης «λύγισε» την ΑΕΚ

Μετά από ένα συγκλονιστικό ματς, ο Άρης νίκησε την ΑΕΚ 3-2 σετ στο τάι μπρέικ στο ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής της Α1 βόλεϊ γυναικών και έκανε βήμα για την πρώτη τετράδα της κανονικής περιόδου.

Ο Άρης νίκησε με 3-2 σετ την ΑΕΚ στη Θεσσαλονίκη στο «κιτρινόμαυρο» ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής της Α1 βόλεϊ γυναικών και έμεινε «ζωντανός» στο «κυνήγι» της πρώτης τετράδας, αφήνοντας την «Ένωση» αρκετά πίσω.

Στο τάι μπρέικ, ο Άρης από την αρχή πήρε το προβάδισμα με 5-3 και ξέφυγε με 10-5 για να πάρει τελικά τη νίκη.

Δημήτρης Σολκίδης: «Πήραμε μια αγχωτική νίκη, καταφέρνοντας να νικήσουμε έναν μεγάλο αντίπαλο που, ίσως, έκανε το καλύτερο φετινό του παιχνίδι. Είμαστε σε "τροχιά" τετράδας και μας απομένουν τρία ακόμη βήματα».

Μανώλης Ρουμελιώτης: «Παίξαμε καλά σε γενικές γραμμές και δικαιούμασταν και τη νίκη. Είχαμε καλύτερη απόδοση από τον Άρη κι έχω παράπονα, για άλλη μια φορά, από τη διαιτησία, αλλά κοιτάμε μπροστά και το ματς που μας ενδιαφέρει είναι ο ημιτελικός του Κυπέλλου, όπου θα δώσουμε τον καλύτερό μας εαυτό για να φτάσουμε στον τελικό».

Τα σετ: 22-25, 25-19, 25-20, 23-25, 15-10

Άρης (Σολκίδης): Πεσόα 3 (1/5 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τυφλιώρη 12 (3/14 επ., 5 άσοι, 4 μπλοκ), Καετάνο 26 (22/49 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 33% υπ. – 25% άριστες), Γουγούση 6 (3/14 επ., 3 άσοι), Καλανταρίδου 14 (10/34 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 43% υπ. – 36% άριστες), Τσομπανίδου 6 (3/7 επ., 3 μπλοκ), Ιακωβίδου -λ (56% υπ. – 36% άριστες) / Κούση, Πίττα 5 (4/11 επ., 1 άσος)

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Τσοχατζή 3 (2/7 επ.,1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 9 (4/13 επ., 5 μπλοκ), Σπανού 4 (4/26 επ., 41% υπ. – 35% άριστες), Λαμπρινίδου 14 (7/12 επ., 4 άσοι, 3 μπλοκ), Κοσμά 30 (20/42 επ., 9 άσοι, 1 μπλοκ, 32% υπ. – 26% άριστες), Κατσαντώνη 16 (15/41 επ., 1 άσο), Κακουράτου -λ (39% υπ. – 30% άριστες) / Κουνάδη, Ιβάνοβα 3 (2/2 επ., 1 άσο, 63% υπ. - 57% άριστες